Facebook Google+ Twitter

III Rzeczpospolita Polska jest już pełnoletnia

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-08-24 08:50

Dokładnie dzisiaj mija równo 18 lat od powstania pierwszego niekomunistycznego rządu Rzeczypospolitej Polskiej. 24 sierpnia 1989 Tadeusz Mazowiecki został premierem. Polska zaczęła się zmieniać.

Tadeusz Mazowiecki. / Fot. AKPATadeusz Mazowiecki - 18 lat temu - został premierem. Zasiadał przy "okrągłym stole", przy którym komuniści zgodzili się oddać częściowo władzę. Dziś przez niektórych "okrągły stół" nazywany "zgniłym kompromisem" - uważany był za jedyną drogą do przejęcia władzy w Polsce. Jednak przeciwnicy tego pomysłu mówili wręcz o zdradzie narodowej.

W Sejmie X kadencji, komuniści mieli większość. Jednak to opozycja zdołała przejąć władzę. Po nie udanej próbie powołania rządu przez gen. Czesława Kiszczaka, ówczesny prezydent gen. Wojciech Jaruzelski na prośbę Kiszczaka zdymisjonował go i desygnował na stanowisko prezesa Rady Ministrów - Tadeusza Mazowieckiego.

Nowy rząd miał za zadanie stworzyć nową po komunistyczną rzeczywistość. Zdołano przeprowadzić wiele fundamentalnych reform. Zmienił się ustrój polityczny, wprowadzono pełne swobody obywatelskie oraz system wielopartyjny. Zmieniono także godło i nazwę państwa (z PRL na RP). 29 grudnia 1989 zmieniono konstytucję, w której zmieniono preambułę. Nie było już kalki tzw. "preambuły stalinowskiej", opracowanej przez Bieruta. Napisano od nowa treść rozdziału o ustroju politycznym i gospodarczym, wzmocniono pozycję związków zawodowych i wprowadzono jednolite pojęcie własności. Dzięki temu możliwe było przeprowadzenie transformacji gospodarczej. Tak zwany "plan Balcerowicza" wyeliminował hiperinflację, zmienił gospodarkę, zaczął funkcjonować kapitalizm.

Po kilku miesiącach władzy zlikwidowano Urząd Bezpieczeństwa. Z funkcji jej szefa odwołano gen. Czesława Kiszczaka. Skończyło się niszczenie akt z funkcjonowania UB za czasów PRL oraz inwigilowanie opozycji związanej z ludźmi będącymi przeciwnikami porozumienia "okrągłego stołu".

Pierwszy premier III RP Tadeusz Mazowiecki ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku. Nie ukończył natomiast studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim. Jest współzałożycielem Klub Inteligencji Katolickiej. Po wprowadzeniu stanu wojennego, został aresztowany.
Mazowiecki podał do dymisji swój rząd po porażce w wyborach prezydenckich w 1990 roku.

Tadeusz Mazowiecki został nagrodzony wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami. Doktor honoris causa Uniwersytetów: w Leuven, Genui, Giessen, Poitiers, Exeter, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Odznaczony m.in. Orderem Orła Białego (1995), Złotym Orderem Herbu Bośni (1996), Orderem Legii Honorowej (1997), Krzyżem Średnim z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej (1998), nagrodą Srebrenica 1995 (2005), nagrodą Giganta 1995 poznańskiego oddziału Gazety Wyborczej, nagrodą Jana Nowaka-Jeziorańskiego (2004).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Poeinien dostac jeszcze jedno odznaczenie:
Order bezgranicznej tolerancji zakazow jezyka polskiego w Niemczech.

Fundatorka tego orderu powinna zostac pani Schwan.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tadeusz Mazowiecki podczas rozmowy ze mna otrzymal dokument od Pani prof. Gesiny Schwan
-pelnomocnika rzadu niemieckiego w ktorym pisze ona ze zakazy jezyka polskiego polskim dzieciom w Niemczech trzeba uszanowac skoro niemieckie urzedy tak zarzadza.Obejrzal ten dokument z podpisem pani Schwan i powiedzal.Ja w to nie wierze.Ja ja przeciez znam.!!!

Czy pan Mazowiecki udaje niedoinformowanego?
Czy pan Mazowiecki wierzy slepo w to co mowi jego niemiecka znajoma a nie bierze pod uwage tego co ona pisze w oficjalnym dokumencie??

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.08.2007 10:22

po czym wnosisz? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, Autorze, że masz duże szanse na prowadzenie w przyszłości "Faktów" w TVN.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.