Facebook Google+ Twitter

III Siedlecki Jarmark św. Stanisława – powrót do dawnych tradycji

7 i 8 maja 2010 r., już po raz trzeci, mieszkańcy Siedlec mają okazję uczestniczyć w Jarmarku św. Stanisława. Jest to wyjątkowa impreza o charakterze targowo-wystawienniczym, promująca wyroby rzemieślnicze i rękodzielnicze lokalnych twórców.

 / Fot. W24
Siedlce. III Jarmark św. Stanisława Fot. Monika Sztyber / Fot. Monika SztyberPierwszy Siedlecki Jarmark św. Stanisława Biskupa Męczennika zorganizowano 8 maja 2008 r. z okazji święta Patrona Miasta Siedlce, którym jest właśnie św. Stanisław. Impreza odbyła się pod patronatem honorowym biskupa siedleckiego ks. prof. dra hab. Zbigniewa Kiernikowskiego, prezydenta miasta Siedlce Wojciecha Kudelskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta Siedlce Mariusza Dobijańskiego. Dzień 8 maja 2008 r. zapoczątkował nową tradycję kupiecką, która spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców wspomnianej miejscowości.

Siedlce. III Jarmark św. Stanisława Fot. Monika Sztyber / Fot. Monika SztyberW dniach 7 i 8 maja 2010 r. w Siedlcach można uczestniczyć w jarmarku już po raz trzeci. Jest on organizowany w samym centrum miasta, na jego głównym placu i okalających go ulicach, które w czasie trwania imprezy są zamykane dla ruchu. Targi cieszą się niezwykłą popularnością, zarówno wśród mieszkańców miasta, jak i wśród osób przejezdnych. Stanowią niezwykłą atrakcję turystyczną, gdyż w swojej formie i treści nawiązują do dawnych tradycji kupieckich pochodzących z czasów średniowiecznych, kiedy to w czasie większych świąt kościelnych, głównie patronalnych, organizowano podobne jarmarki.

Siedlce. III Jarmark św. Stanisława - nawet deszcz nie odstraszył kupujących Fot. Monika Sztyber / Fot. Monika SztyberWydarzenie to ma dość wyjątkowy charakter także dlatego, że swoje wyroby prezentują wówczas rzemieślnicy i twórcy ludowi z całego regionu. Dzięki temu mają oni możliwość zaprezentowania swojej twórczości szerszemu kręgowi odbiorców. Przez twórczość należy tutaj rozumieć zarówno wyroby rzemieślnicze, jak i malarstwo, rękodzieło artystyczne, odzież, a przede wszystkim różnego typu artykuły spożywcze produkowane na niewielką skalę przez wiejskich gospodarzy z całego regionu.

Turyści oraz mieszkańcy Siedlec i okolic zyskują w ten sposób możliwość kupienia oryginalnych, ręcznie wyrabianych produktów do ozdoby swoich domów i mieszkań, biżuterii, a także artykułów spożywczych najwyższej jakości, np. prawdziwego wiejskiego chleba, wędlin, smalcu, miodu, sera itp. Stoiska o charakterze reklamowym przygotowują ponadto niektóre firmy, instytucje i szkoły. Rodzice mogą być natomiast pewni tego, iż podczas targowiska ich dzieci nie będą się nudzić, gdyż znajdą tam wiele atrakcji, które zachwycą młodych ludzi niezależenie od ich wieku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Monika, pisz! dobrze Ci to wychodzi. Nie byłem na jarmarku, ale przechodziłem rano tamtędy. Jak się rozkładali. Chyba nawet zamknięta była ul. Kilińskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wygląda z opisu tak jak Jarmark Dominikański w Gdańsku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzięki, cieszę się, że go ktoś przeczytał... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny artykuł. Nie miałem okazji uczestniczyć w jarmarku więc chętnie o nim przeczytałem. Cieszę się, że piszesz o wydarzeniach także z mojego miasta :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.