Facebook Google+ Twitter

III stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-11-12 11:28

- Warunki w znacznej mierze niekorzystne. Możliwe jest częste, samorzutne schodzenie średnich bądź pojedynczych dużych lawin, czasami osiągających nawet dna dolin. - podaje TOPR.

III stopień zagrożenia lawinowego to w nomenklaturze TOPR sytuacja krytyczna. Na wielu stokach o nachyleniu między 35 a 40 stopni warstwa pokrywy śnieżnej jest słabo utrwalona, możliwe są automatyczne wyzwolenia lawin. Zaleca się więc rezygnację z poruszania w tych terenach. Należy unikać również rozległych pól śnieżnych, żlebów i depresji. Po stokach o nachyleniu od 30 do 35 stopni (w przypadku wyjść grupowych) wskazane jest z kolei poruszanie się w odstępach minimum 15 metrów. Szczególnie niebezpieczne są stoki o północne, północno - wschodnie i północno - zachodnie. Silny wiatr, wraz z opadami śniegu może radykalnie zwiększyć zagrożenie lawinowe. W przypadku tak dużego prawdopodobieństwa schodzenia lawin, nie ma warunków odpowiednich do wspinaczki. W ciągu najbliższych 48 godzin przewidywane są dalsze opady śniegu.

- Bezpieczne poruszanie się wymaga dużego doświadczenia i umiejętności samodzielnej oceny zagrożenia lawinowego w terenie. Mniej doświadczonym zaleca się wyjścia tylko pod opieką profesjonalnego przewodnika, lub rezygnację z wyjścia w teren wysokogórski, ponad naturalną górną granicę lasu. - przestrzegają toprowcy.

W ciągu najbliższych 48 godzin przewiduje się dalsze opady śniegu.

źródło: www.topr.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dobrze wiedzieć:) Plus!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciesze się :) Opozdrawiam jeszcze serdeczniej ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.11.2007 16:40

Dokładny opis zjawiska + przykłady najbardziej tragicznych w skutkach lawin są wg mnie ważne przy tekstach "ku przesrodze", traktujących o zagrożeniu lawinowym jako takim. W tym przypadku jest to tylko konkretny komunikat o panujących w Tatrach warunkach - zimowo nam się zrobiło, trochę w sumie niespodziewanie, warto więc zwrócić uwagę, że w Tatrach bywa ostatnio niebezpiecznie. Ale chyba poniekąd podsunąłeś mi pomysł tematu;-) Pozdrawiam serdecznie również:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest dobrze, zabrakło mi tylko samego opisu zjawiska (żywiołu), jakim jest lawina śnieżna. Zarówno ze strony naukowej, historycznej (jakaś duża lawina w Polsce, która pozbawiła życia ludzi, itp.). Do tego dochodzi również bezpieczeństwo w górach zimą, o czym wyraźnie tutaj piszesz, dlatego + Pozdrawiam serdecznie ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.