Facebook Google+ Twitter

III Światowy Zjazd Gdańszczan

W dniach 21-23 maja w Gdańsku spotkają się byli, obecni i przyszli gdańszczanie. To już trzecia edycja wielkiego spotkania sympatyków grodu nad Motławą. W tym roku organizatorzy spodziewają się kilkunastu tysięcy gości.

źródła: http://www.gdanszczanie.gdansk.gda.pl/zjazd_gdanszczan,12.html http://www.wrotapomorza.pl/pl/z_regionu/aktualnosci/gdansk2010_swiatowy_zjazd_gdanszczan / Fot. ze strony: www.gdanszczanie.gdansk.gda.plZjazdy, organizowane na wzór olimpiady co cztery lata, na stałe weszły do kalendarza najważniejszych imprez europejskich. Pierwszy odbył się w 2002 roku i przyciągnął kilka tysięcy gości z całego świata. W tym roku organizatorzy przewidują, że przyjedzie kilkanaście tysięcy miłośników Gdańska, a wśród nich m.in. Marek Kamiński, Krzysztof Skiba, Hieronim Wrona, Stefan Chwin, Mateusz Kusznierewicz, Iwona Guzowska, Monika Richardson czy Lidia Popiel.

Przygotowano liczne wydarzenia edukacyjne, kulturalne i sportowe oraz ponad 40 imprez towarzyszących, m.in. koncerty, wystawy, warsztaty interaktywne i wycieczki tematyczne.
Nie zapomniano również o smakoszach, którzy będą mogli rozkoszować się specjałami gdańskich restauratorów, oraz degustować ok. 20 regionalnych rodzajów piwa.

Zjazd zainauguruje barwna parada króla Kazimierza Jagiellończyka wraz ze świtą, w piątek, 21 maja. Odbędzie się również koncert, podczas którego Ewa Bem, Urszula Dudziak i Mika Urbaniak będą śpiewać utwory Agnieszki Osieckiej.

W sobotę bezsprzecznie królować będzie sport. W programie przewidziano V Rodzinny Bieg Gdańszczan oraz oficjalne otwarcie sezonu żeglarskiego połączone z paradą jachtów na Motławie. Na stadionie MOSiR rozegrany zostanie międzynarodowy mecz piłkarski byłych reprezentantów Polski i Niemiec. W akcji będzie można zobaczyć m.in. Dariusza Dziekanowskiego, Tomasza Wałdocha i Andrzeja Szarmacha.

W niedzielę poznamy rozstrzygnięcia konkursu na gdański wypiek oraz plebiscytu Gdańszczanin Roku. W tym roku do tego tytułu nominowani zostali: Bogdan Borusewicz, Adam Korol, Maciej Kosycarz, Janusz Lewandowski, Leszek Możdzer, ks. Krzysztof Niedałtowski, Paweł Olechnowicz, Małgorzata Tarasiewicz, Bogdan Wenta i Brunon Zwarra.

W samo południe wykonane zostanie tradycyjne już Rodzinne Zdjęcie Gdańszczan. Zjazd zakończy wieczorny koncert oraz pokaz sztucznych ogni na Targu Węglowym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.