Facebook Google+ Twitter

III Zamojskie Leśmianowe Biennale Sztuki "Napój cienisty"

5. sierpnia w salach wystawowych Muzeum Zamojskiego odbył się wernisaż biennale sztuki inspirowanej poezją Bolesława Leśmiana, w tym roku tomem wierszy "Napój cienisty". Swoje prace wystawiło 25 artystów.

Obraz olejny Franciszka Maśluszczaka - "Na Roztoczu" / Fot. Tadeusz KowalskiOrganizatorem wystawy jest Zamojskie Towarzystwo "Renesans", które obchodzi w tym roku osiemnastolecie działalności oraz Muzeum Zamojskie. Honorowy patronat nad wystawą po raz kolejny pełni Prezydent Miasta Zamościa Marcin Zamoyski.
Kuratorem wystawy jet Elżbieta Gnyp - artystka malarka, publicystka, animator kultury i prezes Towarzystwa "Renesans".

Bolesław Leśmian / Fot. nieznany/skan z Małej Encyklopedii PWNBolesław Leśmian, jeden z największych poetów XX w., w latach 1922 - 1935 mieszkał i prowadził kancelarię notarialną w Zamościu, a jednocześnie tworzył poezję. Poezję niezwykłą, bardzo plastyczną, romantyczną, metafizyczną i wręcz nieziemską. Organizowane od 2007 r. Leśmianowe Biennale Sztuki nawiązuje do jego twórczości, każdorazowo do innego tomu wierszy. W tym roku do tomu "Napój Cienisty", w którym większość wierszy powstała podczas pobytu poety w Zamościu. Krytyk literacki Artur Truszkowski widzi w "Napoju cienistym" -"paraboliczną opowieść o ludzkiej duszy. Poezja Leśmiana skrywa w sobie swoisty traktat o dramacie istnienia, które nie jest ani pewne, ani do końca możliwe. Jest raczej przeczuwaniem i domysłem aniżeli faktem. Ta przedziwna baśniowa kraina zbudowana jest na zasadzie zwierciadła, które odbija rzeczywistość na opak".

Ilustracja Lili Fijałkowskiej do wiersza "Marsjanie" / Fot. Tadeusz KowalskiProf. Barbara Szubińska Rutkowska z Europejskiej Akademii Sztuk tak mówi o leśmianowskim biennale: -
"Idea poezji Leśmiana, poety związanego z Zamościem zamieszkaniem, pracą w kancelarii notarialnej a przede wszystkim twórczością poetycką, jest piękna i niesłychanie bogata, jednocześnie awangardowa i tradycyjna. Jest kryształowo czysta jak przedmiot sztuki. Patronat wielkiego mistrza poezji zobowiązuje do coraz ciekawszych i bogatszych prezentacji. Rytm sztuki naszego kraju jest bardzo dynamiczny i nie respektuje stabilizacji".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.