Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24383 miejsce

iKnife - inteligentny nóż chirurgiczny do walki z rakiem

Brytyjscy chirurdzy dysponują inteligentnym nożem, który wyczuwa zajęte przez nowotwór tkanki, co ułatwia precyzyjne przeprowadzenie operacji. Urządzenie o nazwie "iKnife" w ciągu trzech sekund rozpoznaje raka.

IKnife / Fot. www.stuff.co.nzWynalazek brytyjskich naukowców ma pomóc w walce z rakiem. Twórcą "iKnife'a" (skrót od wyrażenia "inteligenty nóż") jest pracujący w Imperial College w Londynie dr Zoltan Takats, który od dawna szukał rozwiązania problemu, jak usprawnić operacje chirurgów onkologów.

Zasadniczo chodzi o problem wycinania chorej tkanki bez niepotrzebnego usuwania tkanek zdrowych. Dotychczas chirurdzy wycinali guz z pewnym marginesem zdrowej tkanki, by mieć pewność, że usunęli wszystkie złośliwe komórki, co jest warunkiem tego, że nie dojdzie do nawrotu choroby. Nigdy nie mieli pewności, czy udało się usunąć zagrożenie w pełni. Nowy wynalazek pozwala usuwać tylko chore tkanki.

"iKnife" łączy w sobie klasyczny chirurgiczny nóż elektryczny ze spektrofotometrem masowym, który analizuje skład Dr Zoltan Takats przy pracy / Fot. www.sciencedaily.com chemiczny ludzkiej próbki. Rozpoznaje nowotworowe komórki po rodzaju oparów, jakie się wydobywają podczas przecinania tkanek. Dr Takats stwierdził, że ten dym może być źródłem wielu informacji skoro różne typy komórek produkują setki różnych metabolitów. Analizując to wszystko, można dowiedzieć się, czy dana tkanka jest zdrowa.

O nowym instrumencie wynalazcy piszą na portalu prestiżowego tygodnika „Science”. Elektroniczny nóż chirurgiczny to nowe osiągnięcie techniki służące medycynie. Konstrukcja nowatorskiego urządzenia opiera się na budowie zwykłego chirurgicznego noża elektrycznego (do cięcia wykorzystuje on prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości), urządzenia znanego w medycynie od lat 20. ub. wieku.

Testy wykazały nieomylność urządzenia. "iKnife" rozpoznaje nowotwór w trzy sekundy, co pozwala znacznie skrócić czas operacji. Dzięki temu można przecinać tkanki przy minimalnej utracie krwi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.