Facebook Google+ Twitter

Ikona jest oknem na Boga

Współautorzy: Leszek Lubicki

Supraśl, miejscowość położona 16 km od Białegostoku w samym sercu Puszczy Knyszyńskiej. Jest uważany za jeden z ważniejszych ośrodków kulturalno-turystycznych Podlasia między innymi z powodu Muzeum Ikon.

Zrekonstruowana w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, XVI wieczna cerkiew w Supraślu / Fot. Mira GizaW 1500 roku Aleksander Chodkiewicz sprowadza do Supraśla monastyr zakonników reguły Św. Bazylego. Przez następne 300 lat wznoszone są kolejne zabudowania klasztorne. Zawierucha wojenna nie oszczędza monastyru. Najpierw w latach 1939-1941 zajmują cerkiew i klasztor wojska radzieckie, które niszczą zabytkowy ikonostas. Następnie wkraczają wojska niemieckie, które kontynuują dewastację zabudowań klasztornych.

Obecnie w centralnej części monastyru możemy podziwiać zrekonstruowaną w latach osiemdziesiątych XX wieku XVI-wieczną cerkiew obronną Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Natomiast w Pałacu Archimandrytów utworzono w 2006 roku Muzeum Ikon, które jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Muzeum może się poszczycić jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji rosyjskich ikon prawosławnych z XVIII, XIX i XX wieku. W zbiorach znajdujemy wykonane na desce oraz metalowe ikony podróżne, plakiety i krzyże. Jak powiedziała pani przewodnik większa część została przekazana muzeum przez Białostocki Urząd Celny i pochodzą one z przechwyconego przemytu, a pozostałe zostały nabyte w drodze kupna oraz przekazane przez osoby prywatne.

Wystawa została pięknie zaaranżowana. Przechodzimy przez kolejne sale, w których ikony zostały pogrupowane tematycznie. Podziwiamy ikony w sali kanonu, w której to poznajemy, jakimi zasadami kierowali się co do sposobu malowania czy przedstawiania postaci twórcy ikon. Odwiedzamy salę Matki Bożej, w której zgromadzono szereg ikon przestawiających Bogurodzicę. Zaglądamy jeszcze do celi ikonopisarza i przez chwilę możemy się wczuć w atmosferę jaka panowała podczas pisania ikon.

Pani przewodnik w Muzeum Ikon / Fot. Leszek LubickiNa szczególną uwagę zasługuje sala fresków, w której znajdują się XVI-wieczne freski supraskie ocalałe z wysadzonej przez Niemców w 1944 roku cerkwi Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Przedstawiają postaci patriarchów i męczenników ze Starego i Nowego Testamentu i prezentowane są razem z archiwalnymi zdjęciami nieistniejących już polichromii.

Podczas całej naszej podróży po świecie ikon towarzyszy nam muzyka prawosławna, a gra świateł wzmacnia tylko piękno zgromadzonych ikon.

Na koniec ostatni punkt wizyty w muzeum. Mamy możliwość pod kierunkiem przemiłej pani poznać kolejne etapy pisania ikon i samemu spróbować wykonać na pamiątkę ikonę. Zatem: do farb!

Zapraszam do obejrzenia krótkiego fotoreportażu link z wizyty w supraskim Muzeum Ikon.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dobre foty.....w tym filmiku...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłem w tym Supraślu i oczywiście byłem w muzeum ikon ..polecam każdemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.