Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27534 miejsce

Ikona Radiowej Trójki zniknie z anteny?

W Polskim Radiu trwa kontrola Najwyższe Izby Kontroli. Kontrolerzy zastanawiają się czy bez karty mikrofonowej można prowadzić audycje w Polskim Radiu. Takich kart nie posiada 5 osób m.in. Wojciech Mann i Krzysztof Skowroński.

 / Fot. Tomasz Gzell PAPKontrolerzy sprawdzili, że w okresie 2006 - 2009 audycje w Polskim Radiu prowadziło 5 osób bez ważnych kart mikrofonowych. Nie byli to jednak szeregowi dziennikarze, a gwiazdy eteru: Wojciech Mann (40 lat w PR), Piotr Metz (ponad 20 lat w PR), Marcin Kydryński, Jan Ptaszyn Wróblewski i Krzysztof Skowroński.

W rozmowie z Rzeczpospolitą Mann przyznał, że na początku pracy otrzymał kartę mikrofonową, i to najwyższej kategorii, co pozwalało prowadzić nawet wiadomości. Ale rzeczywiście, jest ona bardzo stara. - Może nie nadaję się do radia po tylu latach pracy - dodaje Wojciech Mann.

Karta mikrofonowa - co to?


Aby otrzymać kartę mikrofonową trzeba zdać specjalny egzamin podczas którego oceniane są poprawność językowa, dykcja, parametry głosu i artykulacja. Podczas testu kandydat musi przeczytać wybrany przez komisję tekst oraz zaprezentować próbkę spontanicznej wypowiedzi na dowolny temat. Obecnie wyróżnia się cztery rodzaje kart: U - uczniowska, zezwalająca jedynie na nagrywanie wypowiedzi rozmówców, R - reporterska, której posiadacze mogą nagrywać wypowiedzi rozmówców oraz swoje pytania, I - informacyjna, uprawniająca do czytania serwisów informacyjnych oraz S - studyjna, pozwalająca prowadzić własne audycje "na żywo". Uprawnienia przyznawane są na czas określony. Jednak brak karty, nie przekreśla szans na prowadzenie audycji. Polskie Radio posiada procedurę, która pozwala na prowadzenie programów "gwiazdom eteru" bez kart mikrofonowych.

Kart mikrofonowych nie stosuje wiele rozgłośni komercyjnych, gdzie uznawane są za pozostałość minionej epoki.

Źródło: Rzeczpospolita

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

przeczytałem, interesujące! i absurdalne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znowu jakies przegięcie i nadgorliwość?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A o co chodzi z tą komuną panie redaktorze, bo tego nie rozumiem. Myślę, że jest Pan za młody aby pamiętać te czasy, chyba, że z opowieści, co tak naprawdę, jak ich słucham, to bajki wychodzą. Tamtych czasów nie da sie opisać czy też opowiedzieć,trzeba było wtedy żyć.
Co do tematu, to chyba nie jest to aż taki nius, aby robić z tego wielkie HALO, jest kontrola, są przepisy i tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To jakaś bzdura - karty mikrofonowe OK, ale dykcji, kultury prowadzenia audycji, poczucia humoru, "czucia" radia od wszystkich tu wymienionych można się uczyć. Zwłaszcza ( z niewielkimi wyjątkami) prezenterzy stacji komercyjnych mają sporo do nauki, oj! sporo. Trójka to moje ukochane radio i nie wyobrażam sobie by nie było tam panów - Wojciecha Manna, Artura Andrusa, Marcina Kydryńskiego, wszystkich Piotrów i w ogóle całej wspaniałej Redakcji; a jeszcze dodam, że także osoby odbierające telefony są zawsze uprzejme, pomocne i mają sympatyczne głosy, z dobrą dykcją. Jestem na to bardzo wyczulona i nie mogę znieść wielu dziennikarzy np. w... raczej miłej TVN (wielkie i wspaniałe wyjątki p.p. Sianecki i Miecugow, oraz p. Werner), którzy po prostu nie mają pojęcia jak należy mówić i czasami co wypada, a co jednak nie. Smutne to, ale niestety prawdziwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmm.. Pierwsze słyszę o tej karcie mikrofonowej, to nie taki głupi pomysł - a co do "gwiazd eteru" to zaliczają się do nich też Piotr Baron, Artur Andrus (Antur), czy choćby z komercyjnych Janusz Weiss.

Pewnie skończy się na tym że "kowal zawinił, a cygana powiesil" eh

Artykuł na /4*/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tja...komuno wróć. Trójka bez Manna to już nie Trójka :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tego co mi wiadomo - dyrekcja Polskiego radia sama zdecydowała że dziennikarze mogą pracować bez niej. Dlaczego więc mają być ukarani dziennikarze? Przecież nie oni odpowiadają za wymogi jakie trzeba spełnić...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmmm... Jeśli Polskie Radio posiada procedurę, która pozwala na prowadzenie programów "gwiazdom eteru" bez kart mikrofonowych, to nie rozumiem - w czym problem. Akurat radiowa "Trójka" jest moją ulubioną stacją, a słucham jej głównie ze względu na Panów: Wojciecha Manna, Piotra Metza, czy chociażby Marcina Kydryńskiego. Są to akurat dziennikarze, prowadzący autorskie audycje muzyczne, więc karta mikrofonowa - uważam - jest im, za przeproszeniem, potrzebna jak zającowi dzwonek na ogonie. Mam nadzieję, że wymienieni tutaj panowie nie wylecą z pracy z powodu braku owego "glejtu". Gdyby jednak miało się stać inaczej - z pewnością "Trójki" przestanę słuchać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.