Facebook Google+ Twitter

Ikony w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych

Otwarta w piątek, 7 grudnia 2012 roku, w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim ekspozycja "Ikona - słowo, droga, modlitwa" wprowadziła bywalców tej renomowanej placówki wystawienniczej w świąteczny nastrój.

"Ikona - słowo, droga, modlitwa" w ostrowieckim Biurze Wystaw Artystycznych. / Fot. Krzysztof KrzakWystawa rosyjskich ikon została wypożyczona galerii w Ostrowcu Świętokrzyskim przez Muzeum Ikon w Supraślu, będące oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Aranżacja prezentacji jest dziełem Ewy Zawadzkiej. Jej integralną częścią jest film dokumentalny pokazujący obrzędy liturgiczne w cerkwi. Otwierająca wernisaż dyrektorka BWA, Jolanta Chwałek interesująco mówiła o przedmiocie wystawy: - Ikony to nie są tylko zwykłe dzieła sztuki sakralnej. To jest tajemnica, obrazowy zapis Pisma Świętego. Ikony narodziły się w Bizancjum i do dzisiaj utrzymały się w kręgach okołobizantyjskich, między innymi na Rusi. To właśnie tamtejsi uprzywilejowani mnisi mogli malować ikony, bardzo często robili to na kolanach. Wierzono, że malowane bóstwo prowadzi rękę zakonnika.

Fragment ekspozycji w ostrowieckim BWA. / Fot. Krzysztof KrzakIkony nawet we współczesnych czasach powstają metodą tradycyjną. Wszystkie czynności ich twórcy są zapisane krok po kroku. Prawie zawsze są one wypukłe i na tej wypukłości znajduje się centralna postać ikony. Najczęściej jest to wizerunek Chrystusa, Matki Bożej czy Ducha Świętego, często są to wybrane sceny z Biblii. Swoją symbolikę mają też kolory: purpura oznaczała władzę i bogactwo, złoto - bóstwo, biel - niewinność,a brąz - ziemię. Na wystawie w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim oglądamy rosyjskie ikony głównie z XIX wieku wykonane temperą na desce (warto zwrócić uwagę na ikonę czterodzielną, czy ikonę św. Mikołaja Cudotwórcy z XVIII w.). Są też ikony podróżne z mosiądzu.

Koncert Chóru Cerkwi w Bagrationowsku pod dyrekcją Konstantina Biełonogowa (trzeci od lewej). / Fot. Krzysztof KrzakWernisaż wystawy "Ikona - słowo, droga, modlitwa" miał również wyjątkową oprawę muzyczną. Zapewnili ją artyści z Chóru Cerkwi pod wezwaniem Świętych Wiery, Nadziei, Luby i Matki Ich Zofii w Bagrationowsku w obwodzie kaliningradzkim pod dyrekcją Konstantina Biełonogowa, który stanowi część chóru Kaliningradzkiego Teatru Muzycznego. Chór powstał w 1993 roku i na co dzień łączy udział w nabożeństwach cerkiewnych, teatralnych i koncertowych (cały skład Kaliningradzkiego Chóru kameralnego pojawi się w Ostrowcu 19 grudnia podczas koncertu kolęd w kolegiacie pw. św. Michała Archanioła). Podczas występu w Ostrowcu Świętokrzyskim rosyjscy artyści zaprezentowani przez Bożenę Urygę - Seweryn zaśpiewali repertuar skomponowany specjalnie dla cerkwi przez wybitnych kompozytorów rosyjskich: Bortiańskiego, Rachmaninowa czy Lwowa.

Doskonałemu brzmieniu a capella głosów rosyjskich śpiewaków towarzyszyły, niestety, kilkakrotnie odgłosy telefonów komórkowych niewyłączonych przez osoby mieniące się dumnie "konsumentami wysokiej kultury", a mające problemy z kulturą bycia. Kuriozum stanowiła pewna leciwa niewiasta, która telefon odebrała i prowadziła rozmowę. Nie przerwała dialogu nawet po zwróceniu jej uwagi na niestosowność takiego zachowania przez starostę ostrowieckiego, Zdzisława Kałamagę. Wydaje się, że organizatorzy każdorazowo powinni przypominać swoim gościom o obowiązku wyłączenia komórek.

Zarejestruj się i napisz artykuł[/b]
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Krzysztofie okrasą Twojego, dobrego materiału, byłoby zamieszczenie jeszcze paru kadrów z ikonami. Pozdrawiam z piątką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, ze nie pokazano również Czarnej Madonny z Jasnej Góry. To w końcu też ikona, skradziona podczas wyprawy na Ruś.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.