Facebook Google+ Twitter

Ile będziemy płacić jesienią za pieczywo?

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-08-19 19:45

Z powodu suszy mąka podrożeje w najbliższych tygodniach co najmniej o jedną piątą. Nie znaczy to jednak, że grożą nam wysokie podwyżki cen chleba...

fot. AKPATego lata pogoda nie sprzyjała zbiorom zbóż. Eksperci różnie szacują spadek plonów, lecz o sytuacji najwięcej mówi wzrost rynkowej ceny pszenicy. W ubiegłym roku płacono za tonę 360-380 zł, dwa miesiące temu – 400 zł, a teraz koszt zakupu dochodzi do 500 zł, a więc jest wyższy o jedną trzecią. – Producenci liczą chyba na więcej, bo trzymają zboże w magazynach – wyjaśnia Andrzej Kazimierczak z firmy Dolnośląskie Młyny (dawny PZZ Bolesławiec).

Jego zdaniem polska pszenica bardziej nie zdrożeje, bo wtedy będzie się opłacało kupić ją na przykład w Czechach. Są także duże zapasy unijne, które mogą być w każdej chwili uruchomione.

Młyny mielą drożej

Niewątpliwie wzrośnie jednak cena mąki piekarniczej, służącej do wypieku chleba. W 2005 roku Dolnośląskie Młyny sprzedawały w hurcie kilogram za 60 groszy, a dziś cena podskoczyła do 80 groszy.
Z wstępnych kalkulacji wynika, że w sklepach zapłacimy za mąkę wkrótce o jedną piątą więcej niż na początku lata. Ponieważ umowy dostawców z sieciami handlowymi przewidują stabilizację cen w mniej więcej miesięcznych okresach, podwyżka wejdzie w życie prawdopodobnie w drugiej połowie września.

Zbijanie procentów

Podobnie jak ze zbożem i w tym przypadku wytwórcy nie mogą szaleć, bo handlowcy z nich zrezygnują i postawią na półkach tańszą mąkę z zagranicy.
Nie można całkowicie wykluczyć podwyżki cen chleba, choć na pewno nie dojdzie do niej w najbliższym czasie.
– Dostawcy mąki od dwóch tygodni informują nas o rosnących kosztach produkcji, ale do końca sierpnia pieczywo nie podrożeje – uspokaja Leszek Jaroszyński, prezes spółdzielni Mamut, największego zakładu w tej branży na Dolnym Śląsku.
Co się stanie potem? Obie strony usiądą do negocjacji. Nieoficjalnie wiadomo, że dostawcy mąki liczą na podwyżkę o 12-15 proc. Trudno dziś przewidzieć, jak skończą się rozmowy, ale można przypuszczać, że ceny wzrosną o kilka procent.
Nie znaczy to wcale, że już na początku września zapłacimy więcej za bochenek, przynajmniej we Wrocławiu. Mamut ma bowiem pewne pole manewru.

Bochenek zaczeka

– Jesteśmy kojarzeni z chlebem, ale to tylko jeden z trzech rodzajów wyrobów, obok sucharków i grzanek oraz wyrobów ciastkarskich – tłumaczy Leszek Jaroszyński.
Można przypuszczać, że prywatni piekarze będą powściągliwi i zaczekają – jak było dotychczas – na ruch Mamuta. Mimo że od wielu miesięcy narzekają na rosnące koszty, a zwłaszcza na wydatki na paliwo.

Janusz Michalczyk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.