Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7694 miejsce

Ile będziesz zarabiać? Z ogłoszenia się tego nie dowiesz

W ogłoszeniach pracodawców najbardziej brakuje nam informacji o zarobkach. Na ich umieszczenie decydują się tylko nieliczni ogłoszeniodawcy.

 / Fot. Praca - fot. ilustracyjna / Fot. Celal Teber, www.celalteber.com, Royalty FreeAż 52 proc. użytkowników portalu pracuj.pl przyznało w ankiecie, że podczas szukania pracy najbardziej przeszkadza im, że pracodawcy nie umieszczają w ogłoszeniach informacji o zarobkach. To, co w innych krajach jest standardem, w Polsce wciąż należy do rzadkości.

Dlaczego tak się dzieje? - Dość powszechna nadal niechęć polskich pracodawców do ujawniania informacji o proponowanym wynagrodzeniu wynika po części z naszej kultury - w wielu firmach zarobki są wciąż tematem tabu albo objęte są klauzulą poufności, a po części z faktu, że pracodawca nie chce ujawniać konkurencji budżetu, jaki planuje przeznaczyć na określone stanowisko. – uważa Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy Pracuj.pl.

Dla osób poszukujących pracy to jednak zdecydowany minus wielu ogłoszeń. – Zdarzyło się, że musiałam wziąć w pracy dzień urlopu i pojechać na drugi koniec Warszawy, żeby dowiedzieć się, że proponowane wynagrodzenie to połowa mojej obecnej pensji, czyli oferta dla mnie zupełnie nie do przyjęcia – opowiada Katarzyna, studentka rachunkowości szukająca nowej pracy. – Pracodawcy powinni bardziej cenić swój czas i czas kandydatów. Wiele osób kieruje się przecież w wyborze pracy wysokością pensji.

Największą szansę na poznanie przyszłych zarobków mają informatycy. W I kwartale 2011 w serwisie Pracuj.pl niemal połowa wszystkich ofert z wynagrodzeniami skierowana była do specjalistów IT. Pracodawcy starają się takimi informacjami przyciągnąć pracowników, dla których ofert na rynku nie brakuje. Nawet jednak w takiej sytuacji, rzadko w ogłoszeniu pojawia się konkretna kwota. Zwykle pracodawcy podają tzw. „widełki”, otwierając pole do negocjacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Na informację o zarobkach mogą też liczyć studenci szukający pracy dorywczej. Pracodawcy poszukujący kasjerów, barmanów, kelnerek czy hostess informują potencjalnych kandydatów o stawce godzinowej. Tego typu informacje publikują też często agencje pracy tymczasowej.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

"Pracodawcy powinni bardziej cenić swój czas i czas kandydatów"
Nie, to nie tak. Pracodawca ceni tylko swój czas, a skoro może przebierać w kandydatach jak w ulęgałkach, to ich czas guzik go obchodzi i to ten poszukujący powinien się dostosować. No i sakramentalne "to my się odezwiemy" na koniec ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Mundka: 1386zł brutto plus umowa o pracę to raczej rarytas, a szczególnie dla osób, które dopiero chcą nabywać doświadczenie zawodowe. Prawdziwa oferta wyglądałaby raczej tak: szukam pracownika, który będzie pracował na umowie o dzieło za pół-darmo, bo nie interesuje mnie to, czy będzie miał co jeść, ponieważ zakładam, że samo to, że daję mu możliwość pracy w mojej firmie powinno być już wystarczającym wynagrodzeniem. pozdrawiam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 14.05.2011 06:18

To jest psychologia. Niedźwiedzia też na miód się wabi. Do dziegciu nie podejdzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mundek
  • Mundek
  • 13.05.2011 16:16

Szukam pracownika za 1386 zł brutto.

Kto by zainteresował się taką ofertą? I to jest odpowiedź dlaczego nie podaje się płacy, a w zasadzie to tego ochłapu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.