Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11339 miejsce

Ile da się zarobić na marihuanie?

Rafał Tumski stworzył powieść, której pełne zrozumienie możliwe jest dopiero pod wpływem THC. Po co pisać książkę dla palaczy marihuany?

Reklama dźwignią handlu. Ta maksyma wdarła się do wielu dziedzin życia, nie zawsze z handlem kojarzonych. Po marketingowe chwyty sięgają twórcy z kręgów, wydawałoby się, poważnych dziedzin sztuki. Najlepszym tego przykładem jest literatura. Twórcy i wydawcy doszli do wniosku, że na słowie pisanym da się zarobić. Wystarczy czerpać wzory ze sztuki pop, operującej mistrzowsko plotką i skandalem.

Na odważny pomysł wpadł (nie żyjący już) Rafał Tumski. Napisał książkę przeznaczoną dla palaczy marihuany. „Zdoła - powieść do bakania” została wydana w tym roku przez Wydawnictwo Mamiko. Czy jawne nawiązanie do narkotyków wystarczy, żeby przykuć uwagę krytyki i czytelników? Akcja „Zdoły” przenosi czytelnika na wrocławskie osiedle Biskupin. A właściwie pod to osiedle, bo duża część zdarzeń rozgrywa się w kanałach, poniemieckich tunelach i bunkrach. To tam bohaterowie spalają potężne ilości marihuany. Przed Patrykiem, który przypadkowo wplątuje się w mafijno-narkotykową aferę, staje trudne zadanie. Będąc pod odurzającym wpływem konopi musi rozróżnić, co wokół niego dzieje się naprawdę, a co jest tylko żartem lub podszeptami wyobraźni.

Książka roi się od dygresji, alegorii, odwołań do religii i ezoteryki. Można odnieść wrażenie, że nie tylko została napisana dla palaczy marihuany, ale także pod wpływem tej używki. Opisywane zdarzenia szybko tracą swoją jednoznaczność, a przygody z udziałem Jezusa, Żydów i Hitlera balansują na granicy karalności. „Zdoła” nawiązuje także do kultury reggae. Zjawia się w niej cień Babilonu, ujętego zarówno metaforycznie jako złego systemu, jak i dosłownie: starożytnego królestwa, które podnosi się po tysiącleciach uśpienia.

Trudno przewidzieć, jaki los podzieli „Zdoła - powieść do bakania” ś.p. Rafała Tumskiego. Być może nagle, acz niespodziewanie wypłynie na szerokie wody mainstreamu lub też stanie się książką kultową w pewnych kręgach. Jakakolwiek będzie jej przyszłość, wypada jednak zauważyć, że każda próba ożywienia polskiej literatury i czytelnictwa powinna być doceniona.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mirka
  • Mirka
  • 27.07.2012 21:54

ty chuju to skandal to zwykły narkoman!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
gerard
  • gerard
  • 27.07.2012 21:52

beznadziejna książka jaram od ponad 3 miesięcy to fikcja żadnych halucynacji nie mam... Laska mi wystawia dupe z rana wieczorem wszytko jest ok czasem walne ją w kakałko lubie to po marihuanie że jak ciągnie mi druta to sie jej spuszczam na ryja ty suko!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.