Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7064 miejsce

Île de la Cité - kolebka Paryża

Przez wiele wieków otoczona dwoma ramionami Sekwany: Grand bras od północy i Petit bras od południa, wyspa Cité była sercem i głową miasta. Tu znajdowała się siedziba królów, parlament, pierwsze kościoły i szkoły.

Plan de Turgot z 1739 roku, Île de la Cité / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Plan_de_Turgot_-_1739_-_Extrait_%C3%8Ele_de_la_Cit%C3%A9.jpgZwiedzając Paryż, miasto o układzie koncentrycznym, dobrze jest zacząć od wyspy Cité. Najstarsza część stolicy leży w 1 i 4 dzielnicy. Dziś na powierzchni 22,5 hektara mieszka około dwunastu tysięcy paryżan. Kilka godzin wystarczy, aby poznać tę część miasta, trzeba jednak uruchomić wyobraźnię, gdyż zabudowywana i burzona w ciągu wieków została ona niemalże całkowicie zmieniona w XIX wieku.

Wyspa Cité, skwer Jana XXIII / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:La_cath%C3%A9dr%C3%A2le_Notre-Dame_vue_des_jardins.jpgBardzo długo badacze byli przekonani, że historia Paryża właśnie tu miała swoje początki, ale w 2003 roku archeolodzy odkryli nekropolię Paryzjów z III wieku p.n.e. oraz nieco młodsze ślady dużej miejscowości celtyckiej położonej w zakolu Sekwany, w podparyskim Nanterre. Nazwa plemienia Parisii oznacza „ci, którzy robią, działają”. Musiało więc być to plemię niezwykle aktywne.

Sekwana i Pont-Neuf / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Pont-Neuf-Partiel.jpgW pierwszych wiekach naszej ery rzymskie miasto Lutetia Parisiorum znajdowało się już na wyspie Cité oraz terenach dzisiejszej Dzielnicy Łacińskiej na lewym brzegu Sekwany. Liczyło wtedy około dwudziestu pięciu tysięcy mieszkańców.

Region był bogaty w ryby i dziczyznę. Przejście przez wąską w tym miejscu Sekwanę nie sprawiało trudności. Dwie drewniane kładki przedłużały drogę z północy na południe, na wzgórze św. Genowefy. Prawdopodobnie istniał mur obronny, chroniący okrągłe lepianki i jej mieszkańców. Znacznie mniejsza niż współczesna wyspa, była podmokła stąd nazwa Lutecja. W pobliżu znajdowały się mniejsze wysepki, które z czasem włączono do Cité.

Pałac Sprawiedliwości. W głębi Sainte Chapelle / Fot. http://fr.wikipedia.org/wiki/Fichier:Palais_de_Justice_de_Paris_DSC_4367.JPGW 451 roku miasto oparło się najazdowi Hunów pod wodzą Attyli. Legenda mówi, że obrońcom pomogła św. Genowefa, która później została patronką Paryża. W połowie IX wieku aż trzy razy miasto było palone, ograbiane i niszczone przez Normanów. Karol Łysy umocnił więc mury galo-rzymskie. Wybudowano dwie wieże: Petit i Grand Châtelet, by chronić mosty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Chciałabym pokazać moim koleżankom i kolegom Paryż. Jeszcze nie ustaliliśmy terminu. Próbuję przygotować taki przewodnik - "paryski niezbędnik". Polacy najczęściej mają stałe punkty programu. Chciałabym dodać do nich kilka ciekawych punktów. Może ktoś te informacje spożytkuje?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje, jak zwykle swietny material.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.