Facebook Google+ Twitter

Ile dorodnych świerków pójdzie wkrótce pod topór?

Za parę dni służby wojewodów, marszałków, starostów i innych instytucji ruszą w las szukać dorodnych świerków na drzewka świąteczne. Powołają specjalne sztaby choinkowe. Umrze wiele drzew. Pytam - po co?

Pierwszy powiew zimy. / Fot. KowalewskiCo roku, mniej więcej o tej porze, zaczyna się rzeź bożonarodzeniowych drzewek; najczęściej świerków. Urzędnicy chwalą się, jak to pieczołowicie wyszukują swe ofiary, ile to kilometrów przemierzą w jej poszukiwaniu. Dziwi to, że niektóre urzędy mają koło swoich siedzib już rosnące drzewa, nierzadko iglaste; wystarczy je przybrać świątecznie i też będzie pięknie. Ale tu chodzi o prestiż - kto będzie miał większe, okazalsze, droższe... Nie wspomnę o kosztach lawet, dźwigów innego ciężkiego sprzętu który zostanie użyty by tradycji stało się zadość.

Świąteczne drzewko w Tate Britain's, autorstwa Catherine Yass. / Fot. EPA/JOHNNY GREENZauważam ostatnimi czasy pewne zmiany w mentalności naszego społeczeństwa. Cześć z nas zrozumiała że jesteśmy częścią przyrody. Jednym z wielu, a nie jedynym ogniwem. Najgorzej ze świadomością ekologiczną jest tam, gdzie liczy się tylko krótko trwały efekt czyli jak ja to nazywam - malowanie trawy na zielono, wstęga, otwarcie okolicznościowe przemówienia różnej maści dygnitarzy...

Następnego dnia wracamy do rzeczywistości i bierzemy się za porządki do następnego jubileuszu, święta lub innej uroczystości. Tyle pięknie mówimy o przyrodzie, ekologicznym myśleniu... Czy musi to być tylko na pokaz? Zrezygnujmy z wycinania drzew na rzecz ich sadzenia, pokażmy innym nasz gest. Ja od kilku lat zakładam lampki na orzechu włoskim, bo akurat jego mam w centralnym miejscu podwórka. W domu konstruujemy z żoną i dziećmi takiego zielonego dziwoląga z różnego rodzaju gałęzi porzuconych na zrębie leśnym. Jesteśmy za tradycją ale bez przesadnej pompy. Jeszcze jest czas, dlatego apeluję - nie wycinajcie drzew. One też chcą świętować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20091204/POWIAT0104/435918176

Komentarz został ukrytyrozwiń

no i zaczeła się rzeź

http://www.radio.kielce.pl/page,,Mikolaj-Radia-Kielce-na-ulicy-Sienkiewicza-Na-Placu-Artystow-rozblysla-choinka,d93cb4ff2df4fb68c40f99cff33c4915.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

do milamilo
dzięki za wskazówki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Eeech, to proponuje dać to na wykop.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

szkoda że tak mało internautów
skomentowało ten proceder
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za rozsądek i za to, że upomniałes się o życie tych drzew... u mnie w domu nie tolerujemy zabijania drzew dla świątecznego widzimisie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Eeech, jak to po co? aby tradycji stało sie zadość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.