Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5791 miejsce

Ile godzin spać, żeby się wyspać? Poznaj porady eksperta

Jak długo powinniśmy spać, żeby się wyspać? Jak regenerujemy się po nieprzespanej nocy? Jaki tryb pracy rujnuje nasze zdrowie? Sprawdź, jak na te pytania odpowiada dr Michał Skalski z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

Jak długo spać, żeby się wyspać? / Fot. rachel CALAMUSAW rozmowie z serwisem Gazeta.pl dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu w Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podpowiada, jak długo i w jakich warunkach powinniśmy spać, aby odpowiednio się zregenerować.

Dr Skalski zdradza, że nasz sen składa się z 90-minutowych faz. Jest on najgłębszy po godzinie, a następnie stopniowo się spłyca. Oznacza to, że po wybudzeniu w trakcie fazy głębokiego snu, będziemy bardzo zmęczeni, nawet jeśli spaliśmy wiele godzin. Według psychiatry już po 4,5 godz. snu, jesteśmy zregenerowani w ok. 90 proc.

Z badań wynika również, że najgorzej czują się osoby, które sypiają poniżej 3 lub powyżej 9 godz. W pierwszym przypadku organizm nie ma wystarczająco dużo czasu na regenerację i szybciej się "zużywa". W drugim, jest to trudniejsze do wyjaśnienia, ale może mieć po prostu związek z innymi problemami zdrowotnymi, np. zaburzeniami oddechu.

Co ciekawe, po jednej nieprzespanej nocy organizm zregeneruje się sam, nawet jeśli następnego dnia nie będziemy spać o wiele dłużej. Po prostu nasz będzie on znacznie głębszy, dzięki czemu odpoczniemy w większym stopniu. Problem zaczyna się wtedy, gdy regularnie zarywamy noce. Dr Skalski podkreśla, że praca zmianowa rujnuje zdrowie.

W jakich warunkach spać, żeby się wyspać? Regeneracji sprzyja cisza i brak oświetlenia. Ważna jest także temperatura - w pomieszczeniu, w którym śpimy, powinna wynosić ok. 18-20 st. C. Psychiatra podkreśla również, że drzemki w ciągu dnia nie powinny trwać dłużej niż pół godziny, ponieważ grozi nam wtedy wybudzenie w w trakcie najgłębszej fazy snu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mi po przepracowanej nocce potrzeba od 6, 5. do 7,5. Godzin snu , bywa ze muszę zarywać sen . Stres działa bardziej na serce . Warzna jest cisza i lekki chłodek . Osobiście nie lubię pracować w nocy. Noc jest od spania a dzień od działania. Dosyć ma dzień swego utrapienia , ale są również i plusy tej pracy , ale organizm zawsze ucierpi na tym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Praca nie tylko zmianowa Panie Doktorze, także praca gdzie jest spory stres czyli w naszym kraju prawie każda

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.