Facebook Google+ Twitter

Ile kosztowała nas "rekordowa zima"?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-20 09:18

Bez wątpienia tego roczna zima była rekordowa - zarówno pod względem opadów śniegu, jak i pieniędzy, które pochłonęła. Tylko Warszawa na walkę ze śniegiem wydała około 120 milionów złotych.

Pieniądze pochłonęła akcja odśnieżania ulic i chodników - tłumaczy rzecznik ratusza Marcin Ochmański. Śnieg padał tak intensywnie, że władze miasta zdecydowały o przeznaczeniu dodatkowych funduszy na walkę ze skutkami zimy.

Warszawski ratusz przeanalizuje, jak przebiegało odśnieżanie ulic w mieście. Chce szczegółowo sprawdzić, czy wydane pieniądze przełożyły się na wysoki standard zimowego utrzymania dróg i chodników.

Na szczęście zima już za nami. O godzinie 18.32 powitamy astronomiczną wiosnę. Kolejna pora roku rozpoczyna się w momencie równonocy i trwa do przesilenia letniego. Na półkuli północnej oznacza to czas od 21 marca do 22 czerwca. Czasami te daty wypadają dzień wcześniej lub dzień później

W przeciwieństwie do astronomów, klimatologom trudniej wskazać konkretną datę nadejścia wiosny. Uznają, że w Europie Zachodniej jest to okres od kwietnia do czerwca, a w Europie Wschodniej - od marca do maja.
Klimatolog Michał Kowalewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki tłumaczy, że wiosna klimatologiczna przychodzi do takich krajów jak Hiszpania i Francja później, bo są położone bliżej oceanu. Wyziębiony, długo się nagrzewa i zabiera ciepło znad kontynentu.

Klimatolodzy posługują się też pojęciem wiosny termicznej - gdy średnia dobowa temperatura przekracza 5 stopni. Taka wiosna w Polsce nadchodzi najwcześniej w pasie Słubice -Wrocław, a najpóźniej w Tatrach. W stolicy można się jej spodziewać zwykle między 25 a 30 marca. Do polskiego bieguna zimna statystycznie dociera koło 10 kwietnia.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.