Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24369 miejsce

Ile kosztują nas służby specjalne

Jak wielkie są kwoty wydawane z budżetu państwa na utrzymanie służb specjalnych?

Na utrzymanie ABW, Agencji Wywiadu, Wywiadu i Kontrwywiadu oraz CBA z budżetu państwa idzie ok. 5 mld. zł. Z tego największą część pochłania ABW. Budżet, który miała Agencja w tamtym roku do dyspozycji to 502,7 mln złotych.
Budżet ABW w ciągu trzech lat kosztował nas prawie 2 mld. złotych

▪ 2010 r. - 489 mln. zł
▪ 2011 r. - 502,3 mln zł Źródło: Money.pl na podstawie danych ABW.
▪ 2012 r. - 500,8 mln zł
▪ 2013 r. - 502, 7 mln. zł


ABW jako największy organ powołany do ochrony bezpieczeństwa państwa i obywateli ma do dyspozycji o wiele większy budżet niż pozostałe służby. Agencja jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo teleinformatyczne co naturalnie pochłania ogromne sumy, ponadto finansowane są działania związane z przeciwdziałaniem zagrożeniom terrorystycznym itp. Jak podają eksperci, ABW ma największe środki na funkcjonowanie, ale największy zakres odpowiedzialności, co wiąże się z dużymi kosztami.

Agencja Wywiadu ma w tym roku do dyspozycji budżet w wysokości 143 mln. złotych. Do zadań jej należy przede wszystkim pozyskiwanie i analizowanie informacji mających znaczenie dla bezpieczeństwa RP oraz rozpoznawanie zagrożeń występujących w rejonach napięć i konfliktów.

W tym roku wywiad wojskowy ma do dyspozycji 135,8 miliona złotych natomiast kontrwywiad 167,8 miliona złotych. Do zadań wywiadu należy pozyskiwanie informacji, które mają znaczenie dla obronności kraju, natomiast kontrwywiad jest odpowiedzialny za zwalczanie szpiegostwa na terenie RP.

Ostatnią służbą jest CBA, która otrzymuje najmniej środków z budżetu państwa. Jej budżet w tym roku to 107 mln. zł z czego 70% jest przeznaczonych na uposażenie pracowników, reszta kwoty przeznaczona jest na działania operacyjne. Powołana została do walki z korupcją.money


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Przecież podałam skąd są te informacje - Money.pl na podstawie danych ABW. Czyżby Money. pl był oparty na damskich ploteczkach? Skąd u Pana takie wiadomości? Zresztą damskie ploteczki absolutnie nie dotyczą finansów:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Śmiechu warte. Skąd takie informacje ? Szanujące się Sekret Serwis nigdy nie poda prawdziwych danych.Pani informacje są chyba oparte na damskich ploteczka. Pomijając, że Katolicka Polska też ściga ujawnianie danych służb specjalnych.
A tak na marginesie to żadne państwo z Watykanem i korpusem kościelnym nie jest w Pani pełną informacji podany.
Jeden współczesny dobrze wyszkolony agent jest bardziej mobilny i wart niż dywizja wojska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.