Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11120 miejsce

Ile kosztuje brytyjskich podatników królowa?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-28 09:20

Brytyjska monarchia kosztowała w zeszłym roku podatników 40 milionow funtów.

Ugrupowanie przeciwników monarchii, Republic, wezwało do ograniczenia tych - zbędnych ich zdaniem - wydatków.

Najbardziej, bo o 600 tys. funtów, wzrosły wydatki na podróże zagraniczne królowej i jej świty. Nejwięcej kosztowała oficjalna wizyta Elżbiety II w Stanach Zjednoczonych. Za samo wyczarterowanie samolotu podatnicy zapłacili prawie 400 tysięcy funtów.

Bezpośrednie dochody królowej z tak zwanej listy cywilnej, czyli monarsza pensja wypłacana przez skarb państwa, wzrosły jednak o niecałe 4 procent, do 12 milionów 700 tysięcy funtow. Niemniej ugrupowanie Republic stwierdziło, że w okresie recesji, kiedy rząd wzywa brytyjskie społeczeństwo do zaciskania pasa, królowa sięga coraz głębiej do kieszeni swoich poddanych.

Odparowując te zarzuty rzecznik Pałacu Buckingham powiedział, że królowa zwiększyła częstotliwość podróży na życzenie rządu, a ryczałt na utrzymanie pałaców i parków nie wzrósł już od dziewięciu lat, co oznacza, że królowa dokłada do remontów i konserwacji z własnej szkatuły. Rzecznik dworu dodał, że koszt utrzymania monarchii obciąża każdego obywatela 66 pensami rocznie - czyli tyle co litr mleka, albo ściągnięcie jednej piosenki z internetu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.