Facebook Google+ Twitter

Ile kosztuje pseudokibic?

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-12-14 08:51

Ponad 1950 policjantów zostało zaangażowanych do zabezpieczania odbywających się w tym roku w mieście spotkań piłkarskich, w tym tych z udziałem pierwszoligowego Górnika Zabrze. Ich praca kosztowała policyjny budżet ponad 57 tysięcy złotych, natomiast koszty użytych środków technicznych przekroczyły 5 tysięcy złotych! Zabrzańscy mundurowi po raz pierwszy pokusili się o podliczenie kosztów związanych ze zwalczaniem stadionowej przestępczości.

- W tym roku Górnik Zabrze rozegrał trzy mecze, co do których wiadome było, że nie przebiegną w przyjacielskiej atmosferze. Chodzi o spotkanie na naszym terenie z drużyną Legii Warszawa, Cracovią i Arką Gdynia. Trzeba pamiętać, że praca policjantów w takich sytuacjach nie sprowadza się wyłącznie do zabezpieczania samego stadionu i miejsc wokół niego. Te drużyny mają wielu zwolenników z ościennych miast, co oznacza że trzeba ich pilotować już od rogatek miasta - mówi st. asp. Marek Wypych, rzecznik prasowy zabrzańskiej policji.

Zaangażowanie w to zadanie prawie dwóch tysięcy policjantów oznacza, że ponad tysiąc policyjnych patroli nie wyszło na inne ulice miasta, a następnie mundurowym trzeba było dać wolne. Z wyliczeń komendy wynika, że w czasie rozgrywanych przez cały rok meczów, udało się zatrzymać 30 pseudokibiców, w tym trzech nieletnich. Przedstawiono im m.in. zarzuty czynnej napaści na policjanta oraz narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia. W przypadku dwudziestu chuliganów sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu. 31 osób trafiło natomiast do izby wytrzeźwień.

Ze względu na dużą liczbę imprez odbywających się w Zabrzu, w Komendzie Miejskiej Policji w tym roku powołany został zespół ds. rozpoznawania i zwalczania chuligaństwa stadionowego oraz przestępczości wśród pseudokibiców. Jego zadaniem jest także pilotowanie kibiców sympatyzujących z Górnikiem Zabrze w jego meczach wyjazdowych. W tym roku policjanci wyjeżdżali dziewiętnastokrotnie. Przejechali ponad 9 tysięcy kilometrów, przepracowując łącznie 268 godzin.

Prokurator wciąż bada

Od ubiegłego roku zabrzańska prokuratura bada, czy poprzedni zarząd Górnika Zabrze zadbał o należyte zabezpieczenie imprez sportowych na swym stadionie. Komenda Miejska Policji twierdzi, że władze klubu wpuściły na stadion więcej kibiców, niż to dopuszczalne i nie zadbały o zapewnienie dostatecznej liczby ochroniarzy.
SMS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.