Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29072 miejsce

Ile kosztuje sztuka?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-12-10 08:32

Jak wysoko cenią się autorzy sztuk i na jakiej podstawie to tyle kosztuje? Oraz ile musi kosztować bilet, by była to już sztuka?

Każdy lubi chodzić do kina, koncerty czy występy kabaretów. Jednak stojąc w kolejce do kasy ceny dwóch ostatnich nie zawsze nam się podobają. Dlaczego tak jest oraz ile ma kosztować sztuka?

Weźmy za przykład koncert muzyki poważnej, sławnego zespołu w jakiejś dużej hali lub w filharmonii i koncert sławnego zespołu metalowego. Oba tak różne gatunkowo, a tak podobne cenowo. Za taki bilet musimy zapłacić co najmniej ponad 100 zł, więc to nie mała kwota. Ale widząc taką cenę wiemy, że idziemy na coś dobrego.

Teraz spójrzmy na występ lubianego kabaretu czy koncert mniej popularnego zespołu. Na obu będziemy bawić się dobrze, jeśli trafiają w nasz gust, a wspomnienia będą na pewno miłe. Jednak za takie występy nie zapłacimy 100 zł, nawet nie 50... ceny biletów na występy dobrych kabaretów dochodzą do ok. 40 zł, a lokalnych lub nawet zagranicznych do 20-30 zł.

Skąd bierze się tak wielka różnica cenowa? Dlaczego musimy płacić więcej za równie dobrą zabawę? Ile musimy zapłacić by móc powiedzieć, że idziemy na dobry występ i dlaczego te mniej płatne uchodzą za gorsze?

Różnica w cenie wynika ze sławy artysty. Dużo więcej będzie kosztować obraz Pabla Picassa od Jana Kowalskiego, nawet jeśli będą wyglądać identycznie (oczywiście zakładając że obraz Jana Kowalskiego nie będzie repliką Pabla Picassa). Przez co często musimy płacić więcej za coś, co wcale nie jest aż takie powalające. Działa to także w druga stronę - często płacimy drobne sumy za naprawdę ładne wytwory ludzkiej pracy (rzeźba, obraz, etc.)

Czy żeby sztuka mogła być sztuką musi kosztować dużo? Czy Jan Kowalski musi sprzedać obraz po cenie tak wygórowanej, jak sprzedaje się obrazy Picassa, by był nazwany wielkim artystą? Czy może dzieło Kowalskiego to już nie sztuka? Czy ktoś, kto w swojej kolekcji ma tylko dzieła Janka nie może być już prawdziwym koneserem?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.