Facebook Google+ Twitter

Ile lat ma najstarsze łóżko świata i jakie miało specjalne cechy?

W południowoafrykańskiej jaskini Sibudu odnaleziono najstarsze posłanie człowieka na świecie. Jego wiek datuje się je na 77 tysięcy lat. Co ciekawe, pod łożem znajdowały się rośliny, które zapachem odstraszały komary.

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Noe_bed.jpg&filetimestamp=20060302175202 / Fot. Fot.pl.wikipedia.orgMagazyn Science podaje, że zespół naukowców pod kierunkiem prof. Lyn Wadley’a z University of the Witwatersrand, dowiódł rzeczy niezwykłej. Podczas prowadzonych prac w jaskini Sibudu w RPA, uczeni stwierdzili, że ludzie zamieszkujący Afrykę w środkowym paleolicie, potrafili nie tylko sklecić z 15 różnych warstw sprasowanego sitowia i turzyc posłanie, ale również skutecznie umieli chronić się przed komarami.

Najstarsza warstwa użyta do wyściełania łóżka, zachowana w znakomitym stanie, liczy 77 tys. lat. Najstarsze do tej pory znane wynalazki tego typu, datowano na około 30 tys. lat. Były więc aż o 50 tys. lat młodsze.

Zachowane łoże ma około centymetra grubości. Prawdopodobnie rośliny użyte do jego wyściełania pochodzą z pobliskiej rzeki. Wskazuje na to użyte sitowie i turzyce, które tutaj rosną. Dodatkową niespodzianką było odkrycie liści z wiecznie zielonego drzewa, z gatunku Cryptocarya woodii. Liście tego drzewa zawierają w sobie substancje odstraszające komary. Nasi przodkowie spali, więc nie tylko wygodnie, ale i komfortowo, bez dokuczających im w nocy komarów.

Naukowcy na tej podstawie twierdzą, że tubylcy posiadali rozległą wiedzę na temat okolicznych roślin i potrafili z nich korzystać, również do zastosowań medycznych. Dalsze wnikliwe badania pozwoliły ustalić, że mieszkańcy jaskiń, co jakiś czas odnawiali swoje łoża, uzupełniając je wyschniętymi i pogniecionymi roślinami.

Okazało się również, że ówcześni tubylcy, co jakiś czas, mniej więcej około 73 tys. lat temu, palili stare legowiska i tworzyli nowe. Prawdopodobnie w ten sposób pozbywali się pasożytów. Najmłodsza z odkrytych przez badaczy warstw, liczy 38 tys. lat. Naukowcy zakładają, że raz opracowana "technologia" produkcji posłania, przyjęła się tutaj na długie tysiąclecia.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To fascynujące. Czy ty może należysz do Klubu Odkrywców? Pozdrawiam, Tomasz

Komentarz został ukrytyrozwiń

I bez chemii można żyć . Odnoszę wrażenie, jakby kiedyś ludzie byli mądrzejsi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.