Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12662 miejsce

Ile lat żył dąb o obwodzie 450 cm? - dąb jak ząb

Nie - dla wycinek drzew wbrew woli mieszkańców. Warszawska Białołęka jest krainą pięknych dębów, szczególnie w rejonie ratusza przy ul. Modlińskiej. To nie znaczy, że niezauważalne są nagle powstające niespodziewane braki.

 / Fot. Anna Bubińska-FurmaniakJak zapobiegać zagładzie sędziwych drzew w mieście?
27 września ścięto dąb o obwodzie 4 i pół metra u podstawy pnia! Rósł sobie przy drodze od ilu lat? Zapewne znał niejedną historię ludzi mieszkających w jego pobliżu, był świadkiem ruchu ulicą Sąsiedzką w Białołęce po przeciwnej stronie od Ratusza przy ul. Modlińskiej. Drzewo wycięto decyzją Zarządu Urzędu Białołęka - Nr 189/2013 i Wydziału Ochrony Środowiska przy ul. Marywilskiej w Warszawie. Ekspertyza w decyzji do wglądu, ale cóż z tego.
Firma „Testa” wykonała ten wyrok na sędziwym drzewie. Jeszcze kilka dni temu na spacerze sfotografowałam ten dąb myśląc, że jest to ten Dewajtis wg. tytułu powieści Marii Rodziewiczówny. Nazwa nadana przez rodzinę Wiśniewskich, założycieli zespołu parkowego. Dziś wiem, że właściwy imiennik rośnie w bezpiecznej odległości od miejsca egzekucji.
 / Fot. Anna Bubińska-Furmaniak
Jak należy chronić stare drzewa przed zagładą? Wpisywać do rejestru pomników przyrody zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 r. Trzeba pamiętać, że od sierpnia 2009 r. następuje ustanowienie pomnika przyrody wyłącznie uchwałą rady Gminy określającej nazwę danego pomnika. Północna strona ulicy Sąsiedzkiej jest kompleksem parkowym z licznymi pomnikami przyrody. Zielone tabliczki informacyjne założone są na niektóre okazy przyrody, zazwyczaj sędziwe dęby. Lekcja dzisiejsza świadczy o tym, aby społeczność osiedla skierowała wniosek o ustanowienie parku krajobrazowego w tym rejonie póki jeszcze nie jest za późno na zapobieganie bezmyślnym wycinkom. Nawet jeżeli drzewo w ekspertyzie dendrologa chorowało, można zapobiegać dalszemu postępowi osłabienia części pnia. Inaczej przebiega ocena zdrowotności, przydatności drzew, gdy celowo wyszukuje się egzemplarzy dla pozbycia się ich, brak należytej dbałości? a może dla zyskania wielu ton drzewa np. opałowego do kominków.
 / Fot. Anna Bubińska-Furmaniak
Zastanawiające jest co dzieje się dalej z pozyskanym surowcem. Czy przypadkiem nie ma tu jakaś grupa korzyści? Dziwnie szybko znika pocięta substancja wraz z pniami, pozostałościami po zbrodni. Co roku na Woli wycinane są pięćdziesięcioletnie brzozy, rzekomo za blisko rosnące przy garażach. Dzieje się to ze sprzeciwem mieszkańców, a na wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej im. Sowińskiego. Polityka liberalizmu w wycince drzew przekracza w tym mieście granice przyzwolenia społeczności lokalnych! Ten głos trzeba wziąć pod uwagę rozważając różne za i przeciw!

Tak nie może iść dalej, rządzący fachowcy wiedzą lepiej co jest dobre, a mądrość zbiorowa nie liczy się. Przykłady zagrożeń niszczenia starych drzew: Skarpa Warszawska na Nowym i Starym Mieście, Ogród Krasińskich z planowaną odnową drzewostanu.

Ochrona środowiska = wycinki drzew i wszędobylskie ekrany przy szlakach komunikacyjnych, jak czytelnikom tych słów podoba się to porównanie?
Na zdjęciach pierwsze drzewo rozgałęziające się na dwa pnie, rosnące przy ulicy to to, którego już niema.
d.c. parę dni później
Na pytanie zadane urzędnikowi z Wydziału Ochrony Środowiska w dzielnicy Białołęka: Czy przed wycinką robiona była ekspertyza stanu zdrowotności drzewa? Rozmówczyni otrzymała odpowiedź: "nie ma pieniędzy na ekspertyzy" dendrologa, zatem ocena i decyzja wykonana została przez pracowników ww. urzędu. Gdy bieda, nie leczy się zębów tylko je wyrywa, takie porównanie nasuwa się samo w przypadku dbałości o zdrowie pacjentów w gabinetach stomatologicznych w państwowej służbie zdrowia.

 / Fot. Anna Bubińska-Furmaniak / Fot. Anna Bubińska-Furmaniak / Fot. Anna Bubińska-Furmaniak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ratujmy Nasze Polskie Piekne Dęby !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Polsce jest wiele takich Białołęk ze starymi dębami - ale tutaj rozumiem, że chodzi o stałeczną - warszawską???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.