Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

742 miejsce

Ile naprawdę kosztuje prąd, gdy buduje się własny dom?

Jakie opłaty kryją się na rachunku za energię elektryczną? Czy osoba prywatna, budująca dom jednorodzinny systemem gospodarczym traktowana jest tak samo jak deweloper?

Skan z faktury. / Fot. Roman Pawlikowski Energia elektryczna jest dzisiaj traktowana jak artykuł pierwszej potrzeby. Wystarczy przerwa w jej dostawie, a mamy poważne problemy z komunikacją, transportem, przechowywaniem żywności itp. Nie wyobrażamy sobie dzisiaj życia bez prądu. Jednak ceny energii elektrycznej nie rozpieszczają. Dystrybutorzy i sprzedawcy energii prowadzą z nami niezwykłą grę w przeróżne, coraz bardziej zagmatwane opłaty. Mimo że cena kWh nie jest rażąco wysoka, to opłaty związane z jakością, gotowością, abonamentem, opłatą handlową itp., jest już bardzo niepokojąca.

Przykładem będzie tutaj faktura za okres dwu miesięcy, osoby która budowała dom jednorodzinny systemem gospodarczym. Skan faktury / Fot. Roman PawlikowskiNiby nic szczególnego, rachunek na kwotę nieco ponad 87 zł. Przyjrzyjmy się bliżej za co tak na prawdę trzeba zapłacić. Rachunek opiewa na kwotę 87,32 zł, zużycie prądu to, uwaga 1kWh! Tak, to nie jest pomyłka. Jednak to nie cena zużytej 1kWh, porównywalnie jeden cykl prania ekonomicznej pralki, ale pozostałe opłaty dały finalną kwotę. Dlaczego tak się dzieje? Sprawa jest dość banalna, to zasługa taryfy C11 przewidzianej dla osób prowadzących działalność gospodarczą i obligatoryjnie przydzielaną osobom budującym swoje wymarzone gniazdko, mimo to że budują sami, sposobem gospodarczym.

Niestety, możliwość zmiany na taryfę G11 używaną powszechnie w gospodarstwach domowych i znacznie tańszą, uzyskamy dopiero po odbiorze administracyjnym nowego budynku, tak poinformowano mnie w Biurze Obsługi Klienta firmy TAURON. Jak widać budowa swojego domku to nie łatwa sprawa, a Skan z faktury. / Fot. Roman Pawlikowskizakłady energetyczne nie są zbyt przyjazne osobom prywatnym podejmującym się budowy. Firmy i przedsiębiorstwa korzystające z "taryfy dla firm" mogą odliczyć sobie VAT i fakturę "puszczą w koszty", a przysłowiowy Kowalski może sobie co najwyżej odliczyć, a raczej odłożyć z koszyka na półkę kolejny produkt na który już go nie będzie stać. Jednak zawsze możemy korzystać z alternatywnego zasilania do czasu ukończenia budowy pod klucz np. generator lub dobry sąsiad. Tylko nasuwa się kolejne pytanie, czy przepisy którymi kierują się potentaci energetyczni wpływają stymulująco na budownictwo jednorodzinne?

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

zly
  • zly
  • 18.01.2012 19:20

Zakłady energetyczne to i te taryfy przemysłowe na budowach to złodziejstwo w biały dzień!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Leon Nogawka
  • Leon Nogawka
  • 25.12.2011 17:09

To co energetyka czyni, jest pozostałością z komunizmu, jest to im wygodne , niestety uderzają w kieszeń inwestora, obciążając go jak tylko to możliwe lichwą. Cóż obrona przed takimi kosztami to zakup generatora. Dokładnie licząc wyjdzie taniej, niż opłaty za lichwę. Ta Polska jest właśnie, Polska to dziki kraj, ludzi mają najlepiej w nosie. CO czyni dziś PO to są dowody jakich mamy gospodarzy zadłużających nasz kraj coraz bardziej w długach. Ale oni są najzdolniejsi do oszustwa i kombinacji. Przykładem jest Pan Rostkowski.

Komentarz został ukrytyrozwiń
budujacy dom
  • budujacy dom
  • 19.10.2011 17:04

niestety taka jest rzeczywistosc mamy monopoliste niestety, a szkoda ze siega sie po pieniadze z grupy osob ktore akurat maja najwieksze potrzeby finansowe

Komentarz został ukrytyrozwiń
budowlaniec
  • budowlaniec
  • 30.09.2011 22:04

Zakłady energetyczne nie mają podstawy prawnej do narzucenia klientowi nie prowadzącemu działalności, taryfy tzw. przemysłowej. Wykorzystuje się tutaj niewiedzę klienta. To jest sprawa dla rzecznika praw konsumenckich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.