Facebook Google+ Twitter

Ile nas kosztuje CBA?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2007-10-19 09:05

Pod koniec września Centralne Biuro Antykorupcyjne rozstrzygnęło przetarg na zakup pistoletów. Wymagania dotyczące broni sformułowano tak, aby mogła go wygrać firma oferująca austriackie Glocki, mimo że były droższe od produkowanych w Polsce Wathe-rów. Dlaczego? Bo agentom Glocki się podobają. CBA stać na takie wydatki - dzięki staraniom PiS to najlepiej opłacana służba w Polsce.

 / Fot. www.cba.gov.plW przetargu CBA kupowało m.in. 140 tzw. bezkurkowych pistoletów samopowtarzalnych - takich używa np. policja. O kontrakt starały się dwie firmy: Cenzin, który zaoferował Glocka za ponad 350 tys. zł (w przeliczeniu 2501 zł za sztukę) i radomski Łucznik, który chciał sprzedać CBA Walthera P99 za 312 tys. zł (2229 zł za sztukę).

Po analizie ofert (pod uwagę brano cenę i termin dostawy) okazało się, że bardziej konkurencyjny jest pistolet Łucznika. Zamówienie zlecono jednak Cenzinowi, który dostarczy CBA droższe o blisko 40 tys. zł Glocki. - Okazało się, że nasz pistolet jest o jeden dekagram za ciężki i o dwa milimetry za długi i za szeroki - mówi prezes Łucznika Tomasz Nita. - Te fakty musiały mieć dla CBA kolosalne znaczenie - ironizuje. P99 odpadł, bo rzeczywiście przekraczał parametry narzucone przez CBA. I tak: był o 10 gramów za ciężki, bo bez magazynka waży 610 gramów, a CBA chciało pistolet o wadze do 600 gr (Glock waży 595 gr). Był też o 2 mm za długi (mierzy 180 mm, CBA chciało 170 -178 mm, Glock ma 174 mm) i 2 mm za szeroki (CBA: od 25 do 30 mm, Glock ma 30 mm).

- Różnica w wymiarach i masie tych pistoletów jest w praktyce żadna - mówi redaktor naczelny miesięcznika "Strzał" Jarosław Lewandowski. - Choć oczywiście z formalnego punktu widzenia do CBA nie można się przyczepić. Zapisali wymagania w przetargu i zgodnie z nimi wybrali zwycięzcę - twierdzi.

W opinii specjalistów od broni, z którymi rozmawiał dziennik "Polska", CBA wskazało zwycięzcę jeszcze przed otwarciem ofert. - CBA tak sformułowało specyfikację, aby w tym punkcie spełniał ją jedynie Glock - twierdzi Remigiusz Wilk, redaktor naczelny miesięcznika "Broń i Amunicja". Fachowcy od broni komentowali to w internecie. Podkreślają, że konstrukcja Walthera jest co najmniej tak samo dobra jak Glocka. Skąd więc miłość CBA do tej ostatniej marki? - Glock wygrywa marketingiem, jego nazwa kojarzy się z większym prestiżem - podejrzewają. CBA widzi sprawę inaczej - Oferta Łucznika nie spełniała podstawowych wymogów określonych przez specjalistów CBA - przeczytaliśmy w lakonicznej odpowiedzi, którą biuro przesłało nam mejlem. Osobną kwestią jest kupowanie przez CBA we własnym przetargu tak niewielu pistoletów. Dla porównania: Straż Graniczna, która także nie potrzebuje wielkiej liczby pistoletów, kupiła Glocki ponad dwa razy taniej we wspólnym, dużym przetargu z policją. - To ewidentne marnowanie publicznych pieniędzy - uważa b. szef sejmowej komisji ds. służb Janusz Zemke.

Koalicja z PiS na czele obdarzyła CBA szczodrym budżetem - 120 mln zł (w 2007 r.) to o 10 mln zł więcej niż budżet Agencji Wywiadu, w której pracuje o 300 osób więcej. Jeśli weźmiemy pod uwagę liczebność służb, okazuje się, że np. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ma do dyspozycji realnie o ponad połowę mniej pieniędzy niż CBA. Nic więc dziwnego, że agentów Biura stać na służbowe laptopy czy luksusowe samochody z podgrzewanymi lusterkami. To oficjalnie, bo tzw. budżet operacyjny, z którego czerpie się pieniądze na finansowanie takich akcji jak ta wobec poseł PO Beaty Sawickiej, jest utajniony i CBA może kupować praktycznie wszystko. Nawet luksusowego mercedesa i warte kilka tysięcy złotych garnitury czy złotą biżuterię, o których opowiadają osoby, które widziały agenta. Agenci Biura zarabiają także znacznie więcej niż inne służby. Średnia płaca w CBA to 5 tys. zł, najniższa - 2,8 tys. zł brutto (w policji - 1,6 tys. zł).

Grzegorz Praczyk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Skoro Walthery są tak samo dobre jak Glocki to dlaczego wszyscy wkoło wolą Glocki. Różnica w cenie nie jest znowu tak ogromna bo wynosi ponad 200 zł. na sztuce. Nie jestem specjalistą od broni ale to co przeczytałem na temat tych rodzaj broni też bym wybrał Glocka. Co do średnich zarobków to wcale nie takie znowu wielkie kwoty, wezimy poruwnajmy zarobki posłów ,radnych,czy prezydentów miast, którzy nie robiąc prawie nic biorą za to kolosalne pieniądze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W artykule brakuje mi wyjaśnienia , dlaczego również policja i SG wybrała Glocki a nie Walthery, skoro pistolety sa tak samo dobre a Walthery są tańsze ?
Z tego co czytałem na forum policyjnym, użytkownicyi zdecydowanie wola Glocka.
Być może słuszny jest zarzut oddzielnego urządzania przetargów dla rożnych służb.To rzeczywiście wygląda na głupotę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.