Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

35545 miejsce

Ile posiedzą fałszerze pieniędzy?

Podawanie maksymalnych kar za popełnienie przestępstwa nie zdaje egzaminu. Mało kto w naszym kraju traktuje to poważnie, bo prawo u nas jest słabo egzekwowane. Już uczniowie dobrze wiedzą, że grożenie karami to tylko dydaktyczna sztuczka

Banknoty

6 września 2006 media podały, że bydgoskim fałszerzom pieniędzy grozi do 25 lat więzienia. Ile jest warta taka informacja dla przeciętnego Polaka i jaki sygnał jest wysyłany do społeczeństwa?

Dawniej za podrabianie środków płatniczych groziła kara śmierci. Przestępstwo to należało do "najwyżej wycenianych" przez sądy, bowiem godziło w gospodarkę państw zarządzanych jeszcze przez feudałów. Teraz ranga fałszerstw podupadła, ale formalne zagrożenie jest i tak bardzo wysokie. Media zwykle ograniczają się do podania informacji o zdarzeniu oraz maksymalnej wysokości kary (tu 25 lat), jaka grozi za to przestępstwo. Tymczasem wydaje się, że ciekawsze byłoby przypomnienie podobnych przypadków z lat minionych. Poinformowanie kto i ile lat odsiadki otrzymał oraz po ilu latach wyszedł oraz jakie dodatkowo ogłoszono kary finansowe. I wówczas potencjalni przestępcy mieliby jasny pogląd na sprawę, który może odwiódłby ich od popełnienia takich czynów. Media nie wykorzystują swych technicznych możliwości wychowawczych wobec społeczeństwa. Opisują jedynie ciekawe, bieżące historyjki i informują o tym ile maksymalnie lat więzienia grozi za przestępstwo, choć mało kto w naszym kraju traktuje to poważnie, bo prawo u nas jest słabo egzekwowane. Już uczniowie doskonale wiedzą, że grożenie karami to tylko dydaktyczna sztuczka.

Gdyby zamieszczono kilkanaście portretów przestępców z nazwiskami z ostatnich dziesięciu lat z podaniem wyroków i rzeczywistych okresów odsiadek, to może osoby planujące podrabianie pieniędzy, zmieniłyby pomysł na życie. Gdyby także w innych przestępczych dziedzinach załączano takie wykazy, to niewątpliwie spadłaby liczba łamiących prawo. Oczywiście pod jednym wszakże warunkiem - wysokości rzeczywistych wyroków byłyby istotnie odstręczające, a nie... ośmieszające Temidę. Może właśnie dlatego nikt nie zamieszcza takich wykazów?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.