Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3023 miejsce

Ile trwa doba na Saturnie? Planeta robi pełny obrót wokół własnej osi w 10 godzin i 47 minut

Doba na Saturnie trwa 10 godzin i 47 minut. Informacje, których dostarczyła sonda Cassini pozwoliły rozstrzygnąć, jaki jest czas obrotu Saturna wokół własnej osi. Wcześniejsze szacunki, pochodzące sprzed trzech dekad wskazywały inną długość doby.

 / Fot. NASA/JPL/CaltechSonda Voyager 2 ustaliła w 1981 r., że czas obrotu Saturna wokół własnej osi wynosi 10 godzin i 39 minut. 34 lata później dzięki sondzie Cassini udało się doprecyzować dane. Doba na gazowej planecie trwa 10 godzin i 47 minut - podaje Space.com.

Ustalenie dokładnego czasu trwania obrotu na gazowych planetach nastręcza problemów. Powodem jest brak stabilnej powierzchni i punktów odniesienia. Mało wiarygodne okazały się pomiary radiowe. Zawodziła też analiza pola elektromagnetycznego ze względu na nachyloną oś obrotu. Próbowano wreszcie trzeciej metody. Polegała na obserwacji atmosfery planety. Jej przesunięcie nie musiało się jednak pokrywać z gazową powierzchnią.

Czytaj także: NASA wprowadzi asteroidę na orbitę Księżyca. Naturalny satelita Ziemi otrzyma własny księżyc


Długość doby na Saturnie udało się ustalić naukowcom z uniwersytetu w Tel Awiwie. Połączyli oni teoretyczną wiedzę, jaką posiadają na temat planety z danymi z sondy Cassini. Pod uwagę wzięli m.in. masę planety i wielkość jej pola grawitacyjnego. Metodę sprawdzili na przykładzie Jowisza, którego czas obrotu wokół własnej osi jest dokładnie znany. Gdy dane się potwierdziły, zastosowali metodę do Saturna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.