Facebook Google+ Twitter

Ile Tusk da Poznaniowi na Euro 2012?

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2008-02-06 08:37

Na liście projektów, które muszą być zakończone przed Euro 2012 znalazły się inwestycje związane na przykład z infrastrukturą, ale także wymianą sprzętu strażackiego, czy modernizacją sieci szpitali. Problem polega jednak w tym, że na razie nikt dokładnie nie wie skąd będą pochodziły pieniądze na realizację tych planów.

Chcemy wiedzieć, na które inwestycje otrzymamy fundusze – mówi Maciej Frankiewicz - FOT. ANDRZEJ SZOZDA

W trakcie mistrzostw Europy w piłce nożnej nasz kraj odwiedzi w 2012 roku ponad 21 milionów turystów. Znaczna część z nich zatrzyma się w Poznaniu. Miasto musi być przygotowane na ich przyjęcie. Dziś prezydenci miast organizujących Euro 2012 zamierzają dowiedzieć się od premiera Donalda Tuska, czy państwo będzie wspierało finansowo, a jeżeli tak, to w jakim zakresie, również te projekty. Przykładem inwestycji, których realizacja nie może zostać rozpoczęta są budowa strażnicy straży pożarnej Poznań Smochowice oraz odnowa zabytkowego obiektu strażnicy Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Poznaniu przy ulicy Grunwaldzkiej. Został on wybudowany jeszcze w... 1908 r. - Modernizacja strażnicy przy Grunwaldzkiej jest inwestycją priorytetową, gdyż zamierzamy ulokować w niej nasz stały punkt dowodzenia w czasie Euro 2012 - mówi młodszy brygadier, doktor Witold Rewers, zastępca komendanta straży pożarnej w Poznaniu, do spraw logistycznych. Strażacy nie wiedzą jeszcze, jak będzie finansowana modernizacja obiektu. - Część pieniędzy pochodzić ma z programu rewitalizacji finansowanego przez miasto. Nie wiemy skąd weźmiemy resztę - mówi Rewers. Straż zakłada, że fundusze wyłoży budżet centralny. Nie wiadomo wciąż jednak czy będzie je rozdysponowywać Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendant Główny Straży Pożarnej, czy rząd. - Podchodzę jednak do tej sprawy optymistycznie. Myślę, że w ciągu 2, 3 miesięcy problem się wyjaśni. My jesteśmy przygotowani do szybkiego wybudowania nowej strażnicy, modernizacji starej i zakupu nowego sprzętu - podkreśla Witold Rewers. Komenda Miejska Straży Pożarnej w Poznaniu z pieniędzy pochodzących także ze Skarbu Państwa chce kupić nowoczesne samochody, pojazdy i sprzęt specjalistyczny. To konkretne inwestycje, niezbędne przy organizacji tak wielkiej imprezy. Po jej zakończeniu nowoczesny sprzęt będzie służył poznaniakom.

Brak jasnych deklaracji, w jaki sposób i w jakiej wysokości pieniądze z budżetu państwa będą wspierać inwestycje związane z Euro 2012 stawia pod znakiem zapytania wiele projektów w Poznaniu. Przy współudziale budżetu centralnego w stolicy Wielkopolski mają powstać między innymi: stadion miejski, nowe linie tramwajowe, drogi. Za państwowe pieniądze zakupiony miał być także tabor tramwajowy dla miasta. - Złożyliśmy listę kilkudziesięciu projektów w rządzie i czekamy na ich akceptację. Część z nich zostanie zaakceptowana, część nie. Nie wiadomo, kiedy będziemy znać ostateczną listę - mówi Maciej Frankiewicz, zastępca prezydenta Poznania. Jednak nie wszędzie panuje taka sytuacja. Znacznie lepiej przedstawia się ona w przypadku 111 Szpitala Wojskowego. Jest to jeden z trzech poznańskich szpitali, które zostały wpisane do projektu Euro 2012. Tu pieniądze wyłożyło już Ministerstwo Obrony Narodowej. - Inspektorat Wojskowy Służby Zdrowia w resorcie obrony, który od niedawna działa pod nowym kierownictwem już wyznaczył nam budżet i zadania związane z mistrzostwami - informuje Ryszard Stankiewicz, dyrektor wojskowej lecznicy. Rozbudowa i modernizacja szpitala zostały na kolejne lata i pochłoną kilkadziesiąt mln zł. Na ten rok przewiduje się wydanie ponad 6 mln zł na budowę dwóch wind dla niepełnosprawnych oraz rozbudowę oddziału intensywnej terapii, który będzie pięć razy większy. Równie ważne jest przeznaczenie pieniędzy na wyposażenie IOM-ów, np. w pełny system monitoringu. Za pieniądze z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej poznański szpital zostanie też otynkowany i ocieplony, zyska nowe okna, a wszystkie sale zostaną odnowione od podłogi po sufit. Dla funkcjonowania lecznicy w warunkach wzmożonego napływu gości do miasta i ewentualnie pacjentów ważna będzie także centralna tlenownia i automatyczne zasilanie całego szpitala na wypadek awarii (dzisiaj automatyczne zabezpieczenie mają bloki operacyjne). Jednak najpoważniejszą inwestycją, której koszt oszacowano na 12,5 mln złotych, będzie wybudowanie od fundamentów sal operacyjnych. Nowy budynek, o długości 11 metrów, zostanie dobudowany do istniejącej już bryły szpitala przy Grunwaldzkiej. Przeznaczono na to fragment przyszpitalnego, starego parku, na co już wyraził zgodę konserwator. Modernizacja nie musi oznaczać, że zwiększy się liczba łóżek. Lecznica dzięki inwestycjom na Euro 2012 podciągnie swój standard do wymogów unijnych.

Danuta Pawlicka, Andrzej Rembowski - POLSKA Głos Wielkopolski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.