Facebook Google+ Twitter

Ile ukradł Wiktor Janukowycz?

Kradzież w przypadku byłego prezydenta Ukrainy wydaje się być określeniem małostkowym. Suma jaką zagarnął jest trudna do oszacowania. Prokurator generalny twierdzi, że Janukowycz jest niezasłużenie bogatszy o 100 mld dolarów.

News UTR - ВИПУСК НОВИН УТР УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ О 17:00 21 ЛЮТОГО 2014 / CC-BY 3.0 / Fot. News UTR / http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Yanukovych_Capitulation.jpgByły prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz ukradł ponad 100 miliardów dolarów. Takie oświadczenie wydał Ołeh Mahnicki, prokurator generalny Ukrainy. Część tych środków znalazła się w europejskich bankach, część została w Rosji. Jak wiadomo, Wiktor Janukowicz uciekł w opiekuńcze ramiona Władimira Putina.

Co najmniej 32 miliardy dolarów przewieziono przez granicę ciężarówkami na początku roku. Ustalenia śledczych pozwalają mówić, że z tych pieniędzy finansowane są działania separatystów i terrorystów z wschodniej części kraju. Zresztą już wcześniej wskazywano, że Janukowycz za kradzione pieniądze opłaca siły zaciężne i grupy bandyckie do ujarzmienia sytuacji na Majdanie. Wydatki na zaprowadzenie kontroli to olbrzymie kwoty. Specjalna grupa śledcza sprawdza obecnie 50 przedsiębiorstw, banków i 33 osoby z najbliższego otoczenia Janukowicza w celu ujawnienia mechanizmu wykradania państwowych pieniędzy i rozpoznania wszystkich wciągniętych w ten proceder.

Ukraiński majątek Janukowycza i jego syna oszacowano na 1,3 mld hrywien, z czego 1,167 mld hrywien w papierach wartościowych. Wszystko zostało zamrożone wraz z rachunkami krajowych banków, gdzie doszukano się 9,6 mln dolarów.

100 miliardów dolarów to suma niewyobrażalna. Dla porównania w 2013 r. "łączny poziom dochodów skonsolidowanego budżetu Ukrainy - budżetu państwa oraz budżetów samorządu lokalnego -wyniósł 442,7 mld UAH (spadek o 0,6% w porównaniu z 2012 r.)." (dane dotyczące wykonania budżetu Ukrainy za 2013 r. za Ministerstwem Finansów Ukrainy - link). Nawet po bardzo grubym zaokrągleniu i wyjątkowo korzystnym kursie dolara, wciąż daleko będzie do 100 mld dolarów. Budżet Ukrainy nie przekracza 40 mld dolarów, czyli Janukowycz rujnuje swój (?) kraj o dobre dwa lata do przodu. Już samo wywiezienie gotówki ciężarówkami było klasycznym "spakowaniem kota do worka", czyli pozbawieniem skarbu państwa jego smoczej części. 32 miliardy dolarów wypełniały roczny plan budżetowy w zupełności.

Wiktor Janukowycz pozostawił po sobie jedynie moc atrakcji dla zwiedzających baśniowe posiadłości jakie zamieszkiwał, oraz nienawiść wśród obywateli, którzy bez ogródek przyznają, że winien był skończyć w sposób nie mniej sprawiedliwy niż Nicolae Ceaușescu czy byle raczkujący tyran jednego z afrykańskich plemion.

Uwaga! Czytelników o słabszych nerwach zachęcam do spacerów w galeriach handlowych i dokarmiania zwierzątek
źródło: Ukraińska Prawda
(Paweł Jankowski)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.