Facebook Google+ Twitter

Ile w prasie i w atmosferze

Codzienna prasa i tygodniki z niewadomego powodu pojawiły się dziś z półgodzinnym opóźnieniem, czyżby "szewski" poniedziałek?

fot. MWMEDIA Czołówki dzisiejszej prasy zdominowane są przez relacje z sobotniego występu naszej kadry piłkarskiej w eliminacjach do Mistrzostw Europy 2008. „Leo, rozpędź to towarzystwo” (czołówka „Trybuny”), „Kompromitacja” (czołówka „Dziennika”). Komentarze wszystkich bez wyjątku gazet są jednobrzmiące: klęska, kompromitacja, koniec polskiego futbolu. „Leo Beenhakker miał przeprowadzić reprezentację Polski na jasną stronę księżyca. Finowie sprowadzili nas jednak na ziemię.” – pisze Artur Szczepanik w Gazecie Wyborczej. Cóż do tego można dodać? Finansowe afery, korupcja wśród działaczy i sędziów piłkarskich, zero umiejętności piłkarskich. To pełny obraz polskiej piłki nożnej.

Wszystkie gazety informują o manifestacji w obronie dobrego imienia Jacka Kuronia. Gazeta Wyborcza poświęca temu wydarzeniu kilka stron. Podczas spotkania przy grobie Kuronia b. Premier Tadeusz Mazowiecki zaapelował: „Nie obrzucajmy się błotem, nie dajmy zrobić z Polski rynsztoka.”, Adam Michnik powiedział: „Jesteśmy tu, by powiedzieć „nie” dla kłamstwa, „nie” dla oszczerstwa, „nie” dla łajdactwa”.

Codzienne gazety dokonują analizy sytuacji politycznej w Polsce. Lepper grozi wyborami – taki jest ton większości komentarzy. Piotr Śmiłowicz w „Rzeczpospolitej: pisze: „Straszenie przedterminowymi wyborami weszło już do kanonu chwytów używanych przez polskich polityków.” Nie wydaje się, żeby buńczuczne zapowiedzi wicepremiera Leppera i Giertycha, który dołączył do chóru były czymkolwiek więcej niż straszeniem silniejszego koalicjanta. „Jest mało prawdopodobne, by wybory odbyły się wcześniej niż w 2009 roku” – prognozuje Śmiłowicz.

Przeciwwagą wobec sporów jakie mają miejsce w koalicji rządowej jest sojusz partii centro-lewicowych. SLD, SdPL, UP i Partia Demokratyczna-demokraci.pl pójdą do wyborów samorządowych razem jako Porozumienie Lewicy i Demokratów ”Wspólna Polska”. Koalicjanci ustalili, że ich wspólnym kandydatem na prezydenta Warszawy będzie Marek Borowski.

„Dziennik” podaje pełną listę wolnych miejsc na uczelniach. Mimo, iż podstawowa rekrutacja na wyższe studia już się zakończyła, na wielu uczelniach są jeszcze wolne miejsca. Indeksy można jeszcze zdobyć nie tylko na studia wieczorowe lub zaoczne. Wolne miejsca ma jeszcze większość uczelni.

W dodatku do „Rzeczpospolitej” Ekonomia&Rynek znaleźć możemy informację o internetowym boomie. Wydatki na internetowe reklamy powiększają się co roku niemal o połowę. W tym roku mogą przekroczyć 215 mln zł. Jest o co walczyć. Konkurencja rośnie – pod koniec września ruszyć ma nowy wielki portal firmy CR Media Consulting i Internet Group.

Ciekawe artykuły oferują dziś tygodniki: „Newsweek” i „Wprost”. W „Newsweeku” duży artykuł o zbliżających się wyborach prezydenta Warszawy. Bój pomiędzy Marcinkiewiczem a Gronkiewicz-Waltz będzie w istocie kolejną batalią pomiędzy PiS i PO twierdzą dziennikarze „Newsweeka”. „Wprost” drukuje” listę 100 najbogatszych Europy Środkowej i Wschodniej. Po raz kolejny za najbogatszego został uznany Roman Abramowicz (Rosja, 19,5 mld USD), najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest Jan Kulczyk (41 miejsce – 1,36 mld USD). Potencjalnym czytelnikom polecam artykuł „Bankomachia”, w którym autorzy Aleksander i Jan Pińscy przedstawiają mroczny obraz komisji bankowej.

Dodatki

Nasze gazety są z każdym dniem coraz grubsze. Roi się w nich od ulotek, kalendarzy, płyt. I tak dzisiaj w „Gazecie wyborczej” znajdziecie dodatki: Duży Format, Praca z multimedialnym poradnikiem (płyta), Sport i broszurkę o pożytkach wynikających z biegania. W Życiu Warszawy” – dodatek: Sport, Praca i plakat Układu Słonecznego, w Newsweeku – pierwszą część Kolekcji Newsweeka z płytą o upadku Muru Berlińskiego i zabójstwie Romanowów.

Złoty będzie się osłabiał – indeksy rosną

W ubiegłym tygodniu nastroje analityków giełdowych wyraźnie się poprawiły. Mimo niekorzystnych prognoz wszystkie indeksy Giełdy Papierów Wartościowych poszły w górę. Indeks WIG wynosi 43 488, 03 i wzrósł w ciągu tygodnia o 2.12 proc.

Złoty, który w ubiegłym tygodniu miał się dobrze może zacząć tracić na wartości. Wpływ na to mogą mieć politycy. „Przepychanki” przy konstrukcji przeszłorocznego budżetu oraz pogłoski o rosnącej inflacji nie wróżą dobrze naszej walucie. Kurs walut w NBP na poniedziałkowy ranek: dolar – 3.0845, euro – 3, 9550, frank szwajcarski – 2,5065

Serwis sportowy w skrócie

1 : 3 przegrała polska reprezentacja futbolistów z Finlandią w pierwszym meczy eliminacji do mistrzostw Europy 2008.

Włosi zremisowali w Neapolu z Litwą 1:1. Węgrzy przegrali u siebie z Norwegią 1: 4, Rumunia zremisowała z Bułgarią 2:2. Swoje eliminacyjne mecze wygrali: Niemcy z Irlandią 1:0, Anglia z Andorą 5:0, Hiszpania z Lichtensteinem 4:0

Koszykarze Hiszpanii po raz pierwszy w historii zostali mistrzami świata. Srebro zdobyli Grecy, a brąz – Amerykanie.

Polski żużlowiec, Karol Ząbik został mistrzem świata juniorów.

Asafa Powell, Jeremy Wariner i Sanya Richards podzielą się pół milionem dolarów. Ta trójka sportowców wygrałą wszystkie swoje starty w tegorocznej Złotej Lidze.

Andrzej Gołota został skazany przez sąd okręgowy w Chicago na sześć miesięcy nadzoru sądowego. Gołotę oskarżono o nielegalne posiadanie broni palnej, na którą nie miał pozwolenia.

Kącik pogody

O piątej rano w Warszawie jest ponuro i chłodno. Wieje silny wiatr. Prognozy na dzisiejszy dzień nie zachęcają do długich spacerów w „plażowych strojach”.

Europa południowa i centralna jest w zasięgu słabych wyżów, Pozostałą część kontynentu obejmują niże, Polska znajduje się na skraju wyżu znad Chorwacji. Zachmurzenie będzie dziś duże z większymi przejaśnieniami i miejscami opady deszczu, głównie o charakterze przelotnym. Temp. maks. od 17 st. na Suwalszczyźnie do 22 st. na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby i umiarkowany, na Wybrzeżu chwilami silniejszy, południowo-zachodni i południowy.

Na wszelki wypadek radzę zabrać ze sobą parasol i nie zapomnieć o wypiciu kawki przed wyjściem do pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

prasówka OK, doceniam Pańskie ranne wstawanie po gazety - dla nas; ale czemu „rady przed wyjściem do pracy” publikuje Pan o 13:50, kiedy ludzie już są po lunchu, nie tylko po tej kawce?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.