Facebook Google+ Twitter

110 miejsce

Ile w rzeczywistości kosztuje budowa własnego domu?

Zakładając, że inwestor posiada własną działkę budowlaną, budowa domu w stanie „pod klucz” może kosztować zarówno 200 000 zł, jak i nawet czterokrotnie więcej.

Wszystko zależy od sprawnego planowania wydatków, wyboru materiałów budowlanych i ekipy wykonawczej. Co i ile kosztuje?


Jaki dom chcemy wybudować?Tworzenie kosztorysu budowy domu jednorodzinnego należy rozpocząć od określenia, co chcemy wybudować. Ważna jest technologia, w jakiej stawiamy dom, a która wymusza poniesienie określonych wydatków. Może to być popularny, szybki w budowie dom z bali, dom szkieletowy, dom pasywny, który jest oszczędny w eksploatacji oraz tradycyjny dom murowany. Najczęściej Polacy stawiają domy właśnie w technice murowanej, o powierzchni około 100-150 mkw, jak wskazuje raport Oferteo

Na duże koszty może nas narazić konieczność przygotowania gruntu pod budowę. Jeśli nie jest on stabilny, koszty wykonania solidnych fundamentów będą wyższe, ponieważ wymaga to więcej czasu i nakładów pracy. Doprowadzenie budowy domu do stanu tzw. zerowego, wymaga stosunkowo niewielkich nakładów finansowych - około 10 proc. całego budżetu. Kolejne 30 proc. przeznaczone zostanie na budowę domu do stanu surowego otwartego, a 20 proc. na wykonanie stolarki okiennej i drzwiowej.

Już na etapie planowania budowy musimy mieć pomysł na własny dom. Chcąc wybudować dom energooszczędny lub pasywny, który oszczędza energię elektryczną, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że koszt zakupu niezbędnych, wysokiej jakości materiałów budowlanych będzie wyższy niż w przypadku domów tradycyjnych, murowanych. Jeśli mamy ograniczony budżet, musimy to uwzględniać w przygotowanym planie.

Materiały wykończeniowe - cena adekwatna do jakościNajwiększe wydatki przy budowie domu pochłania jego wykończenie - szacuje się, że jest to nawet 30 proc. sumy przeznaczanej na całe przedsięwzięcie.

Koszty rosną przy wznoszeniu ścian zewnętrznych. Najtańsze będą ściany jednowarstwowe, a najdroższe - trzywarstwowe. „Ściany trzywarstwowe mają dużo lepsze właściwości, niż jedno- czy dwuwarstwowe. Przede wszystkim większa grubość ściany zapewnia mniejsze przenikanie ciepła. Elewacja jest trwalsza i wytrzymalsza na uszkodzenia”- podkreśla Piotr Sieradzki z Glob-Bud. Z tego względu nie warto nadmiernie oszczędzać na wyborze technologii budowy ścian. W przeciwnym wypadku kupując tanie ściany jednowarstwowe i pokrywając je styropianem lub wełną, delikatne uszkodzenie mechaniczne może spowodować spore wgłębienie w ścianie. Koszt materiałów i robocizny w przypadku ścian trzywarstwowych jest nawet o ponad 30 proc. wyższy, niż w przypadku ścian dwuwarstwowych.

Podobne zależności występują również przy budowie ścian wewnętrznych - najtańsze będą te wykonane z cegieł i bloczków wapienno-piaskowych, a najdroższe z płyt gips-karton z wypełnieniem.

Sporo wydamy na wykonanie stropu, którego konstrukcja, a co za tym idzie także i cena, zależy od konstrukcji dachu i samego budynku. Stop drewniany będzie najtańszy, a wykonany z prefabrykatów - najdroższy.

Bardzo istotną decyzją, jaką trzeba podjąć przy budowie i wyposażaniu domu, jest wybór systemu ogrzewania. Najdroższe instalacje energooszczędne pozwalają zaoszczędzić do 40 proc. wydatków na ten cel, ale wpierw należy dokonać kosztownej inwestycji.

Na koniec trzeba urządzić dom, a rozpiętość kosztów jest tutaj ogromna i zależna od oczekiwań czy możliwości finansowych inwestora.


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

to prawda, my z mężem jesteśmy właśnie na początku drogi i przyznam ze jesteśmy bardziej zestresowani niż szcześliwi...ilością spraw do ogarnięcia no i kosztami...okazuje się ze na kazdym kroku są trudy, zacząc chcemy od fundamentów jeszcze w tym roku i koniec bedzie na teraz, ale trzeba wybrac rodzaj betonu...nie wiedzielismy ze są rodzaje...wydawało się ze beton to beton...i co wybrac, nie wiemy. Polecpono nam firmę, ponoć świetni fachowcy, ale jedną a chcielibysmy miec jakies odniesienie, poczytać...moze znacie kogoś godnego uwagi, sprawdzonego...? http://betonnadom.pl/lokalizacje/beton-warszawa O tej firmie wiemy...znacie kogoś innego, a moze jakieś sugestie istotne...? z góry dziękujemy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.