Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2207 miejsce

Ile zapłacisz za wypłatę w bankomacie?

Twój bank pobiera od Ciebie prowizję za wypłatę z bankomatu innego banku. Jaką prowizję? Musisz sprawdzić sam.

 / Fot. PAP/Andrzej RybczyńskiW trakcie wypłacania gotówki nie dowiesz się, jaką prowizją obciążył Cię Twój bank. Jeśli Cię to interesuje, możesz sprawdzić na stronie internetowej banku, za pośrednictwem infolinii lub w inny, proponowany przez bank sposób. A najlepiej zapamiętać, czy jest to 3 proc. minimum 5 zł, czy może 5 proc., a minimum 3 zł? W dużych miastach nie ma problemu. Prawdopodobnie dobrze wiesz, gdzie możesz pobrać pieniądze bez prowizji w swoim miejscu zamieszkania. Gorzej, gdy wyjeżdżasz na wakacje.

W bieszczadzkich Lutowiskach jest bankomat Bieszczadzkiego Banku Spółdzielczego. Najbliższy bankomat Euronetu znajduje się 23,3 km stąd, a banku Pekao SA, jak podaje jego wyszukiwarka internetowa powyżej 10 km (dokładnie 25,5 km). Jeśli przypadkiem chcesz zrobić zakupy w sklepie, zapłacić za obiad lub noclegi, a nie masz przy sobie gotówki, jesteś skazany na podróż lub wypłatę z bankomatu z prowizją. Jaką? Jeśli nie pamiętasz dzwoń do banku lub ryzykuj. Pekao powiększy koszt Twoich wakacji o 4 proc. od wysokości wypłaty, mBank o 5 zł. A Twój bank? Sprawdź, może lepiej będzie pieniądze zapakować do skarpety. Takich miejscowości jak Lutowiska w Polsce jest więcej. Nie każdy lubi spędzać wakacje w metropolii, gdzie na każdym rogu znajdzie bankomat.

Tomasz Bogusławski z Biura Prasowego Pekao SA wyjaśnia: - Funkcjonowanie bankomatu wiąże się z różnymi rodzajami kosztów, np. koszt wynajmu miejsca na urządzenie, serwisu, ochrony, itp. Gdy klienci wypłacają środki z "obcych" bankomatów, Bank, który wystawił kartę musi zapłacić za użycie bankomatu innego banku. Korzystanie z własnego bankomatu również kosztuje, ale opłatę za jego użycie klient ma wliczona w cenę rachunku, czy opłatę za użytkowanie karty. Banki mają obowiązek informowania klientów o naliczanych prowizjach i czynią to poprzez tabele prowizji i opłat.

Tomasz Bogusławski stwierdza, że pomysł informowania klienta o prowizji za wypłatę w bankomacie jest niemożliwy do zrealizowania. Operacja taka nie jest możliwa z technicznego punktu widzenia. Bank wystawiający kartę decyduje o opłacie za skorzystanie z obcego bankomatu. Co bardzo istotne wystawca karty nie musi informować innych banków o prowizji za wypłatę, dlatego inne banki nie są w stanie podać tej informacji w swoich bankomatach. Co więcej, często opłata za skorzystanie z "obcego bankomatu" jest uzależniona od rodzaju konta jaki posiada klient. Nie możemy znać rodzaju konta nie naszego klienta, więc nie jesteśmy również w stanie informować go o wysokości ewentualnej opłacie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.