Facebook Google+ Twitter

Ile zarobi absolwent studiów? O wiele mniej niż oczekuje

Ile zapłaci pracodawca absolwentowi studiów zatrudnionemu do pracy biurowej? Około 1,6 tys. złotych na rękę. Tymczasem oczekiwania młodych ludzi są dużo wyższe. Większość chciałaby zarobić w pierwszej pracy o 1000 zł więcej.

https://flic.kr/p/9SHvgo / Fot. Nick Keppol/CC BY 2.046 proc. pracodawców zaoferowałoby absolwentom studiów, którzy podjęliby pracę biurową wynagrodzenie w przedziale 1,8 do 2,4 tys. brutto. Na rękę pracownik otrzymywałby zatem od 1,3 tys. do 1,7 tys. złotych - wynika z badania TNS Polska dla "Gazety Wyborczej". 11 proc. badanych zaoferowałoby 2,7 tys. złotych brutto, czyli 1948 zł netto. 9 proc. proponowałaby stawkę 3 tys. złotych brutto (2156 zł netto). Badanie przeprowadzono na 500 rekruterach na przełomie września i października.

Czytaj także: SpaceShipTwo nie eksplodował. Statek Virgin Galactic zbyt szybko wytracał prędkość


Jak powyższe dane mają się do oczekiwań? W 2013 r. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przepytała m.in. o oczekiwane zarobki 30 tys. studentów. "W porównaniu do sytuacji sprzed dwóch lat, oczekiwania zarobkowe studentów dotyczące pierwszej pracy uległy nieznacznemu zwiększeniu. Najniższa pensja netto, za jaką polscy studenci podjęliby pracę wzrosła o 50 zł, do średniego poziomu 1876 zł netto. Za pensję stosunkowo zadowalającą można uznać wynagrodzenie w wysokości 2646 zł (wzrost o 28 zł). Natomiast za pensję, na jaką można liczyć przy dużym szczęściu studenci uznają wynagrodzenie wynoszące 3662 zł netto (spadek o 40 zł)" - czytamy w raporcie z badania "Przyszłe kadry polskiej gospodarki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Donek zapowiedział powrót młodych z zarobkowej emigracji a sam usiekł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.