Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5675 miejsce

Iloraz inteligencji wpływa na ryzyko samobójstwa?

  • B P
  • Data dodania: 2010-06-05 14:06

W ubiegłym roku blisko sześć tysięcy osób w Polsce targnęło się na swoje życie. Aż ponad cztery tysiące z nich zmarło. Według danych Komendy Głównej Policji do trzech najczęstszych przyczyn samobójstw zalicza się choroby psychiczne i przewlekłe oraz konflikty w rodzinie.

Należy jednak pamiętać, że zjawisko samobójstw jest o wiele bardziej złożone i zazwyczaj do podjęcia tak dramatycznego kroku popycha ludzi więcej niż jedna przyczyna.

Naukowcy, aby skutecznie zapobiegać próbom samobójczym poszukują wciąż nowych czynników mogących zwiększać ryzyko ich występowania.

Niedawno opublikowane wyniki badań przeprowadzonych na ponad milionie szwedzkich mężczyzn w wieku około 18/19 lat wskazują na istnienie zależności między ilorazem inteligencji badanego, a ryzykiem podjęcia przez niego próby samobójczej w późniejszym okresie życia. Pomiar poziomu inteligencji dokonywany był w trakcie poboru do wojska i następnie ich losy były śledzone przez średnio 24 lata.

Naukowcy odkryli, że osoby, które osiągnęły w testach najniższe wyniki dziewięć razy częściej dokonywały zamachu na własne życie w porównaniu z badanymi o wysokim ilorazie inteligencji. Odwrotną zależność zauważono wśród osób posiadających zdiagnozowane zaburzenia psychiczne, takie jak ciężka depresja, czy też schizofrenia.

Badacze, pod kierownictwem profesora Rasmussena Finna z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, tłumaczą uzyskane wyniki czynnikami społeczno-kulturowymi podkreślając tendencję do osiągania niższych dochodów oraz zwiększoną podatność na przemoc i nadużycia wśród osób z niskim ilorazem inteligencji.

"Wydaje się, że osoby z mniejszymi umiejętnościami wykazują niższe zdolności do radzenia sobie w sytuacjach trudnych" - wyjaśnia profesor Finn i dodaje: "pomimo tego, że wyniki uzyskano na skutek badań szwedzkich mężczyzn to mogą być one uogólnione na arenę międzynarodową, a przynajmniej na społeczeństwa zachodnie."

Źródło:
Yahoo!News
TheLocal

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Wiadomo od dawna, że osoby inteligentne lepiej przystosowują sie do innych warunków życia, w tym trudnych. Mamy na to dowody z czasów wojny. Tak więc podane w artykule relacje uważam za prawdziwe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

przyznam się, że w statystyki dot. wpływu ilorazu inteligencji mało wierzę. większe znaczenie ma moim zdaniem uwaga jaką jesteśmy gotowi poświęcić drugiemu człowiekowi a on nam. chciałbym bardzo by liczba podejmowanych prób spadła

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.