Facebook Google+ Twitter

Ilu Ślązaków będzie w 2011 roku?

Ile osób w Polsce w czasie Narodowego Spisu Powszechnego poda narodowość śląską?

W 2001 roku w Spisie Powszechnym pierwszą grupą ludnościową poza Polakami okazali się Ślązacy. W województwie opolskim i śląskim za narodowością śląską opowiedziały się ponad 173 tysiące osób.

Od 2001 sytuacja na Górnym Śląsku i w województwie śląskim uległa znacznej zmianie. W 2010 roku odbyły się wybory samorządowe, w których z pełnym sukcesem wystartował Ruch Autonomii Śląska. Autonomiści otrzymali 8.49 proc. głosów, co daje około 120 tysięcy głosów. Jest to mniej niż w spisie w 2001 roku, ale w stosunku do wyborów w 2006 r. jest to
wzrost o prawie 200 proc.. Ruch Autonomii Śląska otrzymał wtedy 4,35 proc..

Patrząc na wyniki RAŚ w województwie śląskim wyraźnie można stwierdzić podział na tereny Małopolskie , Górnego Ślaska oraz Ślaska Cieszyńskiego (Księstwa Cieszyńskiego)
Wyniki RAŚ według gmin w wyborach do sejmiku województwa śląskiego (2010) Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa–na tych samych warunkach 3.0 niezlokalizowana, 2.5 zlokalizowana, 2.0 zlokalizowana oraz 1.0 zlokal / Fot. * Śląskie_raciborski.png: Aotearoa * derivative work: Ozi (talk)
Wyniki RAŚ w poszczególnych gminach woj.śląskiego

Wschodnia część województwa śląskiego (historyczna i etnograficzna Małopolska ) nie głosowała (1 proc. - poparcia) na RAŚ. Na Górnym Śląsku natomiast RAŚ uzyskał średnio ponad 15 proc. Jest jeszcze Śląsk Cieszyński z kilkuprocentowym poparciem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

H. Kl
  • H. Kl
  • 23.04.2011 19:26

Sam fakt, że jest w spisie pytanie o narodowość uważam, za żałosny. Obywatelstwo, tylko obywatelstwo. To jedyne, słuszne pytanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Cysarok
  • Cysarok
  • 26.03.2011 14:13

Na Slasku Cieszynskim dostaliscie 1% glosow, a nie 5%!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dałby Bóg!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.