Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15006 miejsce

Imagines Potestatis - niezwykła wystawa w malborskim zamku

8 czerwca roku pańskiego 1457, w bramy zamku w Malborku wjechał ze swoim orszakiem król Kazimierz Jagiellończyk. W 550 lat później na tym samym zamku otwarto wystawę „Imagines Potestatis”. Zostały na niej wystawione symbole władzy zarówno krzyżackiej, jak i polskiej. To pierwsza tak duża wystawa zorganizowana przez polskich muzealników.

Zamek w Malborku sam w sobie jest niebywałą atrakcją. To największa na świecie ceglana warownia. Choć przez stulecia był dewastowany, wciąż są podejmowane przedsięwzięcia, by przywrócić mu dawną świetność. W 1997 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Otwarcie wystawy nie było jedynym ważnym wydarzeniem tego dnia. Po wielu latach renowacji został otwarty pierwszy raz po II wojnie światowej tzw. Wielki Refektarz. To tam spotykano się na naradach, spotkaniach. Właśnie w tej sali wielki mistrz udzielał audiencji. Od kilku miesięcy można również podziwiać to, co pozostało z kościoła zamkowego, w którym władca państwa zakonnego niegdyś odprawiał msze.

Zamek w Malborku udostępniony jako tapeta na pulpit na stronie internetowej muzeum. / Fot. zamek.malbork.plBezcenne eksponaty przyjechały do Malborka z całego świata i zostały wystawione w Pałacu Wielkich Mistrzów oraz w wyżej wspomnianym Wielkim Refektarzu. Do najbardziej niezwykłych można zaliczyć modlitewniki Zygmunta Starego oraz Bony Sforzy mające przeszło pięćset lat. W tym należącym do króla zawarte są jego odręczne notatki, mówiące o ważnych dla niego wydarzeniach. Ponadto, dzięki uprzejmości wielkiego mistrza Zakonu Najświętszej Marii Panny, do Malborka przyjechały przedmioty, będące własnością wciąż istniejącego bractwa, które dziś ma swoją siedzibę w Wiedniu. Na szczególną uwagę zasługuje jedyny zachowany na świecie pierścień intronizacyjny (otrzymywany po wyborze) wielkich mistrzów. Co ciekawe, odnotowany został w inwentarzu zakonnym po raz pierwszy w 1619 roku z informacją, że należał on kiedyś do Zygmunta Starego. Innym zachwycającym przedmiotem jest naszyjnik, który powstał ok 1500 roku i należał do kolekcji dzieł sztuki jednego z najwybitniejszych wielkich mistrzów, Maksymiliana III. Wykonany z pozłacanego srebra łańcuch z ogniwami w kształcie dwóch rycerskich mieczy zwieńczony przywieszką przedstawiającą patronkę zakonu – Najświętszą Marię Pannę z Dzieciątkiem.

Na potrzeby wystawy wykonano rekonstrukcje strojów krzyżackich i polskich. W jednej sali zgromadzono szaty jakie nosił wielki mistrz, król Polski, królowa Polski, a także między innymi damy dworu, medyk zakonny, duchowny, komtur, giermkowie. Wystawiono także kilka oryginalnych strojów duchownych z XV i XIV wieku, w tym oryginalny habit krzyżaka, który pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Refektarz stał się miejscem ekspozycji chorągwi polskich i pruskich. Wśród nich ustawiono gabloty ze zbrojami przypisywanymi Władysławowi IV, Janowi Kazimierzowi oraz Zygmuntowi Augustowi. To do tego ostatniego należała przepiękna zbroja dziecięca oraz niepowtarzalna zbroja konna. Można tam także zobaczyć elementy uzbrojenia Stefana Batorego.

Unikalne fragmenty tkanin, księgi zakonne, herbarze, ryciny, pieczęcie, kafle, dokumenty i inne skarby zostały dopełnione zbiorem malarstwa. Zebrano imponującą galerię obrazów przedstawiających władców państw polskiego i krzyżackiego oraz królowe polskie. Wszystko wystawione w przyozdobionych autentycznymi średniowiecznymi malowidłami pomieszczeniach. W sumie ponad 600 eksponatów rozmieszczono w salach i na korytarzach, którymi kiedyś chadzali rycerze Zakonu. Wystawę można oglądać do 30 września 2007 roku, zaś samą malborską twierdzę przez cały rok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Zwiedziłam te wystawę,mimo iż byłam już padnięta po 4godzinnym zwiedzaniu całego zamku.Naprawdę warto zobaczyć te eksponaty,zwłaszcza stare dokumenty z potężnymi pieczęciami i własnoręcznymi podpisami naszych monarchów .
;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widziałam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Byłem, widziałem, pstrykałem - możesz zobaczyć co mi wyszło :)))))) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+muszę kiedyś zobaczyć Malbork, najchętniej wybralabym się tam, kiedy odbywają się pojedynki rycerskie.,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.