Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22011 miejsce

Imieniny pisarza w Dworze Sienkiewicz w Okrzei o zachodzie Słońca

Istnieje dopiero 2 lata a już przechodzi do legendy i poezji. Był tu już na obiedzie wnuk pisarza Juliusz Sienkiewicz i kardynał Józef Glemp i również my dziennikarze zauroczeniu pięknem ziemi dzieciństwa Henryka Sienkiewicza. / Fot. Wiesław Adamik / Fot. Wiesław AdamikOdbyłem znów magiczna podróż do krainy bocianów i Sienkiewicza, zbierałem podlaskie kwiaty i piłem mleko prosto od krowy i poczułem znów ile tu przez wieki wylano polskiej krwi by Polska Polską nadal była.. Kościuszko ranny leżał na plebanii w Okrzei dokładnie 200 lat temu ... Było po nim jakże wielu nie będę wyliczał, tam trzeba pojechać i czerpać zdrowe siły witalne i moralne jak do Krakowa... Moja baza noclegowa był "Dwór Sienkiewicz" w Okrzei.Okrzeja zachód słońca widziany z Dworu Sienkiewicz / Fot. Wiesław Adamik / Fot. Wiesław Adamik / Fot. Wiesław Adamik

"Dwór Sienkiewicz" we wsi Okrzeja

 / Fot. Wiesław AdamikTam gdzie było ściernisko stanął wielki pałacowy obiekt, dla jednych dom weselny, dla innych zajazd z noclegami po 50 zł od osoby. Uroku tego miejsca nie znałem dopóki nie zamieszkałem na kilka dni wtedy gdy cały hotel był pusty. Rozległa panorama z okna i tarasu widokowego o zmierzchu zaparła mi dech w piersiach. Raz jeszcze potwierdziły się słowa z poznanego 10 lat temu mieszkańca tych terenów spotkanego w Warszawie - nie ma nic piękniejszego na tej ziemi jak zachód słońca nad jeziorami, stawami lub łąkami. Nad stawami tarcza słoneczna ogromnieje, nad łąkami maleje. Niezwykłe zjawisko. Każdy patrzy na taki zachód inaczej - jedni z sentymentem, inni z poczuciem że to zachód w miejscu zasłużonym dla Ojczyzny, inni bo tu spotkali bliskie osoby. Każdy z tych powodów dotyczy Okrzei i pobliskich miejscowości.

katarzyna_dziudzik_perla_ziemi_dziecinstwa_henryka_sienkiewicza_296025.html


Przekazanie portretu Henryka Sienkiewicza


 / Fot. Wiesław Adamik / Fot. Wiesław Adamik / Fot. Wiesław AdamikDziennikarze promujący te tereny przbybyli do "Dworu Sienkiewicz" w towarzystwie członków najbliższej rodziny już po raz drugi byli bardzo gościnnie przyjęci po staropolsku wspaniałymi potrawami przez właścicieli hotelu małżeństwo Elżbietę i Wiesława Gogłozów, a w wieczór 15 lipca 2014 roku w którym wypadły imieniny Henryka Sienkiewicza przedstawiciele Stowarzyszenia Artystycznego i Naukowego imienia Henryka Sienkiewicza przekazali do dworu rysowany portret pisarza autorstwa Waldemara Bizonia. Nieplanowany zlot trwał aż do soboty czyli do dnia w którym obiekt została zajęty przez gości 150 osobowego wesel. / Fot. Wiesław Adamik


[ / Fot. Wiesław Adamikb] Trochę historii podanej wierszem:[/b]W ŚRODKU PÓL STANĄŁ DWÓR..
(wirzesiień 2013)

W środku pól stanął dwór
Jak z powieści Sienkiewicza
Dawnych lat ożył czar
Zegar bije co godzina
Bal weselny się zaczyna
Na dwieście par, na dwieście par!

Słońce nisko nad łąkami
Wieczór ożywia świerszczy śpiew
Kto to wie, kto to wie
Co tu nocą zdarzy się?

Czy ożyje żar Kmicica
Skrzetuskiego śmiała miłość
Czy nam zdarzy się co tamtym
Dzielnych wojów głośny śpiew
Z kart powieści Sienkiewicza

Czy w kuligu ktoś oświadczyn
Zazna slodkich nadzwyczajnie
Do zabawy znów weselnej
Państwo młodzi nas zaproszą
Do Okrzei - wioski cichej

Tu w tym dworze pod Okrzeją
Tęskne wiatry znowu wieja
Odwiedź gościu póki czas

Kto to wie, kto to wie
Co tu nocą zdarzy się
Bal weselny się zaczyna
Na dwieście par, na dwieście par
Fajerwerków nad tym dworem
Rozpalono niczym zorzy żar
Teraz jesień, chłodny czas
Ale letni czas nastanie
I czerwienią malin zapachnie dziewczyna
Pełen koszyk grzybów zbiór
Białego mleka pełen dzban

To w Okrzei ciepły kąt
Słow serdecznych powitanie
W nowym "Dworze Sienkiewicza"
Przyjdź odpocząć i zobaczyć
To co śladem
Wielkiej Polski ej jest historii

Gdzieś tam hen maciejowickie pole
Tam naczelnik odniósł rany
Tu w okrzei rany leczył
Tu trzech powstań legli syny

Odwiedź cmentarz co mogiłę
Matki Sienkiewicza kryje
Zapal znicze, zostaw kwiaty
Niech to serce Polski żyje

A gdy północ na zegarze
Kurant dawny znów wybije
I świat przodków tu odkryje
Tajemnice dawnych znojów

Wokłl mrok, wokół świt
Ciepły pokój na poddaszu
Odwiedź zatem bo już czas
Dwór Henryka Sienkiewicza

Otwórz serce, podaj dłoń
To Polaków wielka broń!
Tu Sienkiewicz wsiadł na koń
Razem z bratem chciał iść w bój

Jeden zginął, drugi słynął
I za oręż miewał pióro
Zostaa po nim ślad niezłomnych
Dusz Polaków odrodzenie

Jedź już, nie zwlekaj
Do Polskiego Matecznika
Do Okrzei pośród pól
Jedź do "Dworu Sienkiewicza"a.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (25):

Sortuj komentarze:

Potężne grupe mury Dworu Sienkiewicz powodowały że w jego wnętrzu zupelnie nie byłu odczuwalne na zewnątrz trzydzistosyopniowe upały i tak urocza o przestronna kawiarenia w podziemiach gdzie i dobre staropolskie jadło dostaniesz! zapraszam raz jeszcze do obejrzenia pelnego kilkunastominutowego filmu z sienkiewiczowskiej Okrzei i okolic które to miejsca darzę szczególnym sentymentem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Początek sierpnia to okres żniw na ziemi łukowskiej także. Są na niej nadal gminy w których ziemia jest uprawiana i plony bogate. Nie sa to wielkie gospodarstwa, ale dzięki pomocy dziadkom członków rodzin zamieszkałych w miastach zadbane. Przy wielu z nich sa stawy pelne ryb. Można je kupić, czasem samemu odlowić. Oprócz eleganckiego hotelu Dwór Sienkiewicz gdzie miejsce w pokoju ze sniadaniem jest już od 50 zł są gispodarstwa agroturystyczne, sam zanim zbudowano Dwór mieszkałem u Pani Wandy Denko vis a vis klasztotu z XVII wieku w Woli Gułowskiej. Wspaniale gotuje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

W nowym filmie montażowym dodanym do tego reportażu o pięknie ludzi i ziemi dzieciństwa Henryka Sienkiewicza powstałego dokładnie tok temu uwzględniłem między innymi takie materiały wideo:

1. Wnętrze dworku muzeum pisarza
2. Próba uczennicy do roli "Nel"
3. Pieśń " Hej sokoły" śpiewana przez uczniów z Okrzei ma zlocie w Muzeum Sienkiewicza
4. Wejście z kamerką na szczyt uwieńczony pomnikiem Kopca Sienkiewicza w Okrzei
5. Spacer dolinką rzeczki Okrzejki w okolicach "Dworu Sienkiewicz".
6. Widoki z "Dworu Sienkiewicz" na zachodząće słońce. (3 x).
7. Nocne fajerwerki weselne nad Dworem Sienkiewicz.
8. Zdjęcia próbne z udziałem aktora z "Ogniem i mieczem" W. W. Brodeckiego off filmu ' Nad burzecki staw" ( zachód słonca).
9. Mieczysław Święcicki w krótkiej roli pisarza.

W 2 części filmu dostepnego na youtube będa dalsze materiały ze zlotu w muzeum, wypowiedź dyretora Macieja Cybulskiego i kustosz Anny Cybylskiej fragment koncertu Man Li Szczepańskiej w dworku w Woli Okrzejskiej, widok na wielki staw Zagłoba w Burcu,przejażdżka o spacer łąkami i drogami po okolicy ...
Polecam także artykuły link

link

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

https://www.youtube.com/watch?v=licpFgDFVLw Nowe okienko youtube z 12 min. filmem p. "Piękno "mojej" podlaskiej ziemi dziecństwa Henryka Sienkiewicza" przy tym artykule - przewodniku po ziemi łukowskiej w jego malowniczej południowej części z wdzięcznym starym dworkiem - muzeum w Woli Okrzejskiej i nowym dworem - eleganckim hotelem "Dwór Sienkiewicz" w Okrzei.
Nie wybraliście wciąż miejsca na wakacyjny zwiedzanie i wypoczynek z przystepnymi cenowo noclegami i przede wszystkim wiejskim zdrowym klimatem? - przeczytajcie ten artyluł napisany rok temu i odwiedźcie sienkiewiczowski matecznik. Przemierzam go od lat także z kamerką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aby powstał reportaż z sienkiewiczowskiej Okrzei AUTOR musiał odbyć 4 podróże i zwiedzać okolicę tej historycznej miejscowości cały tydzień niczym jakiś jakiś pionier - odkrywca niektórych zakątków. Czy ktoś czytający portal planuje albo może był, zachęcony materiałem do odwiedzin tego miejsca?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niebawem kolejny materiał z ziemi dzieciństwa Sienkiewicza tym razem jednak przypomnimy coś co działo się na tych terenach w 1939 toku. czyli 75 lat temu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podziękowanie dla wszystkich, którzy już w liczbie 500 odsłon zapoznali się choć pobieżnie z tym obszernym i z licznymi nowymi zdjęciami (także Piotra Gogłozy) reportażem z Okrzei (wędujemy po Podlasiu sienkiewiczowskim).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cytat z literatury i filmów w nawiązaniu pewnych eksponatów w Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej tylko 3 km od Okrze i 4 km od Dwory Sienkiewiczi: "Ja nie chcę płakać... tylko mi się tak... oczy pocą.". Kto to powiedział i w jakim utworze tego pisarza?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Henryk Sienkiewicz SENTENCJE: • „…ludzie w różny sposób zdążają do celu, jaki każdy ma przed sobą, tojest do sławy i bogactwa, jeden oględnie, inny gwałtownie, jeden
przemocą, inny podstępem, jeden cierpliwie, inny niecierpliwie, inny
cierpliwie - a każdy różnymi sposobami może tam dojść.”
"• „Idea ojczyzny powinna zajmować pierwsze w duszy i sercu.”

Komentarz został ukrytyrozwiń

@WA Wczoraj 3:44

A nie dźwiga przypadkiem Wiesław Adamik? Jak to możliwe, żeby Henryk Sienkiewicz tego nie wiedział!!

Wszystkie wynurzenia tego pana żywcem znane z pewnej sceny w dramacie, z której zacytuję dla analogii:
''Ciszéj mów! nieba sufit lazurowyTrzymając na téj dłoni, zasłaniam świat cały.Niebo, słońce, księżyc biały,Chcą upaść ludziom na głowy;Lecz ja stoję pod nieba nachylonym stropem,Znużony, tęskny, bezsenny.Módlcie się do mnie, jam zbawca codzienny,Zasłaniam ludy przed nieba potopem... Spijcie, ludzie! dobréj nocy!''

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.