Facebook Google+ Twitter

Imieniny Polski. Kocykowe obchody rocznicy Wyborów Kontraktowych

Przez cały weekend, w całym naszym pięknym Kraju - od Odry po Bug, od Bałtyku po Karpaty i Sudety - mogliśmy uczestniczyć w obchodach rocznicy wyborów do Parlamentu z 4 czerwca 1989.

Po fali strajków w całym kraju na początku lat 80-tych ubiegłego wieku, zarówno władza - wtedy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL) - państwa o ustroju socjalistycznym, jak i opozycja, głównie reprezentowana przez Solidarność, doszły do wniosku, że należy zacząć rozmawiać ze sobą. Trwanie w takiej sytuacji jaka miała miejsce - dosłownym pacie - nie miało dalszego sensu.

Podjęto rozmowy. 6 lutego 1989 o godzinie 14:23 - to data rozpoczęcia negocjacji. Główny cel: ograniczenie liczby strajków organizowanych przez Solidarność. W sumie, w obradach wszystkich zespołów brały udział 452 osoby. Obecni byli także obserwatorzy kościelni (neutralni). Rozmowy zakończono 5 kwietnia 1989. Najważniejszym dla nas ustaleniem była możliwość wzięcia udziału w wyborach przez partie opozycyjne.

Zgodnie z umową - 65 proc. mandatów w Sejmie zarezerwowanych było dla PZPR, a reszta była do wolnego wyboru (mogli startować także kandydaci PZPR). Partie opozycyjne wygrały wszystkie możliwe mandaty w Sejmie. Do Senatu obowiązywały całkowicie wolne wybory - i tutaj też bez problemów wygrała opozycja.

Dziś ten dzień świętowany jest jako dzień wolności w Polsce. Jako dzień, gdy zakończył się komunizm. Tego dnia, każdego roku odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i historycznych powiązanych z historią Okrągłego Stołu i Wyborów Kontaktowych.

Na warszawskim Polu Mokotowskim mieliśmy Imieniny Polski (link).

Wydarzenie określone bardzo ciekawym hasłem - Impreza na kocykach. Możliwość wypożyczenia wspomnianego kocyka. Woda dla chętnych oraz farbki do twarzy. Oczywiście w barwach narodowych.

Mimo upału przyszło sporo osób, ale nie tak dużo jak spodziewali się organizatorzy - bez problemu można było dostać zarówno kocyk oraz farbki jak i wodę.

Wraz z żoną obejrzeliśmy występ grup gimnastyki akrobatycznej. Na większość ewolucji ja bym się po prostu nie odważył...

Zobaczcie na zdjęcia...

 / Fot. Smaga Krzysztof / Fot. Smaga Krzysztof
 / Fot. Smaga Krzysztof / Fot. Smaga Krzysztof
 / Fot. Smaga Krzysztof

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.