Facebook Google+ Twitter

IMiGW: Bez radaru nie wykryjemy trąby powietrznej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-19 12:42

Insytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przyznał, ze Polska nie jest obecnie przygotowana do ostrzegania o takich zjawiskach, jak trąby powietrzne, które w ostatni weekend przetoczyły się przez południe kraju.

Według ekspertów Instytutu, na terenie Polski brakuje co najmniej jednego radaru meteorologicznego w północno - wschodniej części kraju. Roman Skąpski z Instytutu przyznał, że zabrakło środków z pożyczki Banku Światowego na budowę radaru - dziewiątego, obok ośmiu istniejących. Taka inwestycja kosztuje około 10 milionów złotych.

Roman Skąpski powiedział, ze trwają rozmowy z rządem na temat funduszy także na budowę dziesiątego radaru. Miałby on powstać na Opolszczyźnie.

Według Skąpskiego, radary powinny być rozmieszczone co około 100 kilometrów. Tymczasem w Polsce odległość między poszczególnymi radarami wynosi co najmniej 200 kilometrów. Roman Skąpski zapowiedział, że w przyszłym roku mają zostać zmodernizowane dwa najstarsze radary, wybudowane w latach 90 - tych - pod Bolkowem na Dolnym Śląsku i w Ramży koło Rybnika na Śląsku.

Jak zaznaczył, radary nie pozwalają jednak na długoterminowe prognozowanie. Nie jest więc możliwe wczesne przywidywanie takich zjawisk, jak trąba powietrzna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.