Facebook Google+ Twitter

Impresje hutniczej przeszłości

Współautorzy: Barbara Podgórska

Wydawałoby się, że dawno minęły czasy, kiedy wielkie zakłady przemysłowe patronowały amatorskiej twórczości pracowniczej. Huta Pokój S.A. w Rudzie Śląskiej udowadnia: jest inaczej!

 / Fot. Okładka albumuWłaśnie staraniem dyrekcji huty ukazała się sympatyczna książeczka-albumik zatytułowana "Hutnicze impresje. Piórem i pędzlem". Zawiera ona pokłosie wystawy malarstwa, jaką rok temu z okładem pokazano w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej.

Prezentowane na wystawie i w książce prace pochodzą z zasobów archiwalnych Huty Pokój. Powstawały w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku, są więc świadectwem dziejów zakładu i zmian jakie w nim nastąpiły.

"Nad naszym miastem nie snują się dziś dymy, w nowych halach przemysłowych pracują maszyny, które w niczym nie przypominają swoich poprzedniczek, napędzanych parą wodną czy siłą mięśni, zieleń przykryła hałdy i wyrobiska, ludziom pracuje się lepiej i lżej, coraz to częściej praca zastępowana jest nowoczesnymi technologiami. Ale przed naszymi oczami trwa przeszłość" - czytamy w komentarzu autorstwa Jerzego Trzcińskiego i Andrzeja Karbownika.

W książce zamieszczono prace sfotografowane przez Leszka Ogińskiego, których autorami są: Leon Adamiak, Leon Gajda, Kazimierz Lisek, Jerzy Korzeński, Anna Piekowszowska-Kulesza, Czesław Stępczak, Joachim Spilka i Emil Wojtas. Obrazom towarzyszą wiersze Teodora Szadury, co nadaje całej publikacji ciepły, emocjonalny wyraz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.