Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10626 miejsce

"Impresje jarmarczno-dożynkowe" w łódzkiej Galerii Fotografii

"Impresje jarmarczno-dożynkowe" to tytuł pierwszej indywidualnej wystawy Tomasza Desperaka. Można ją oglądać w Galerii Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego przy ul. Piotrkowskiej 102.

Praca Tomasza Desperaka. / Fot. Mirosława Kasowska Oglądamy trzydzieści trzy monochromatyczne fotografie. Zrobione na polskiej prowincji w latach 2007-2009. Autor uwiecznił ludzi biorących udział w naszych tradycyjnych imprezach plenerowych. To obrazki obyczajowe. Przedstawiają Polaków bawiących się podczas lokalnych świąt np. dożynek. Jednak na fotografiach nie ma żadnych uroczystości oficjalnych. Raczej to co dzieje się poza sceną i poza głównym nurtem tego typu spotkań. Autentyczność zarejestrowanych scen świadczy o spostrzegawczości reportera. Mamy tu reportaż ukazujący wycinek Polski pozamiejskiej oraz kilka fotografii portretowych.

Prace Tomasza Desperaka. / Fot. Mirosława Kasowska W otoczeniu betonowych płotów rozgrywają się proste sceny. W mało wyszukanej scenerii tkwią ludzie, gotowi do odpoczynku i rozrywki takiej jaka w danej chwili i miejscu jest im dostępna. Wraz z nimi wygrzewamy się w słońcu, osłaniamy przed jego promieniami parasolem, kręcimy na karuzeli i wędrujemy podmiejskim polem. Na chwilę przysiadamy obok strażaka, wraz z młodą matką rozmawiamy z księdzem, odpoczywamy leżąc w trawie lub opieramy o mur by zjeść coś na stojąco. Możemy też z bliska popatrzeć na rzadko już widywany ludowy strój i pokręcić się wśród ciekawskich dzieci. Wiemy, że czeka na nas rower, którym tak jak i wiele innych osób, po imprezie wrócimy do domu.

Prace Tomasza Desperaka. / Fot. Mirosława Kasowska Tomasz Desperak urodził się w 1976 roku. To absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Mieszka i pracuje w Łodzi. Jest laureatem konkursów: "Gałkówek w obiektywie", "Łódzka Fotografia Miesiąca", "Łódź Władysława Reymonta" oraz "Newsreportażu 2009". Współpracuje z łódzkim Expressem Ilustrowanym. Jest też członkiem powstającej grupy fotoreporterskiej "Dokument Polski". Jego obecną wystawę można oglądać do 1 lutego 2010. Więcej zdjęć na stronie internetowej autora.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.