Facebook Google+ Twitter

Imprezowy koniec wakacji w Krośnie

Na koniec wakacji w Krośnie rozpoczyna się V Festiwal Win Węgierskich organizowany w ramach Karpackich Klimatów.

Krośnieński rynek / Fot. Przemysław Niepokój - HepnarKarpackie Klimaty są międzynarodowym spotkaniem twórców i animatorów kultury z krajów Euroregionu Karpackiego. W ramach tej imprezy, na krośnieńskim rynku wystąpią dziś i jutro zespoły artystyczne z Polski, Węgier, Słowacji i Ukrainy, które zaprezentują swoją narodową kulturę i tradycję. Występom towarzyszyć będzie Kiermasz Twórczości Artystycznej oraz suto zastawione stoły z regionalnymi potrawami. Będzie można także brać czynny udział w Święcie Chleba poprzez wybór Ulubionego Chleba krośnian.

Festiwal win atrakcją...
Największą atrakcją Karpackich Klimatów jest jednak V Festiwal Win Węgierskich im. Roberta Portiusa organizowany przez Stowarzyszenie Portius. Odbywający się on od czterech lat w ostatni weekend sierpnia. Festiwal jest wielkim świętem dla miłośników węgierskiego wina i kultury tego kraju. Jest to jedyna otwarta dla publiczności impreza winiarska w Polsce. W trakcie tejże imprezy można degustować oraz kupić wina najlepszych węgierskich producentów, spróbować specjałów karpackich, obejrzeć wystawy i filmy o tematyce węgierskiej, a wszystko to nawiązuje do wspólnej, polsko-węgierskiej historii. Nie inaczej będzie oczywiście w tym roku.

Już w piątek organizatorzy zaprosili na projekcję 50-minutowego filmu dokumentalnego TVP Grzegorza Łubczyka i Marka Maldisa "Henryk Sławik - polski Wallenberg" połączoną z prezentacją książki Łubczyka "Polski Wallenberg. Rzecz o Henryku Sławiku". Film przedstawia działania przedstawiciela rządu londyńskiego na Węgrzech, który w latach 1940-1944 uratował kilkanaście tysięcy Żydów. Nawiązanie do Wallenberga jest zrozumiałe - ten szwedzki dyplomata uratował w trakcie wojny około 100 tys. Żydów.

Dziś (sobota) delegacja zaproszonych gości złoży kwiaty w kaplicy Portiusa w Krośnieńskiej Bazylice Mniejszej. O godzinie 13 natomiast w Muzeum Podkarpackim otwarcie wystawy fotografii Józefa Antalla seniora. Ekspozycja przedstawia rolę duchownych polskich, węgierskich oraz Nuncjusza Apostolskiego abp. Angello Rotte w życiu uchodźców cywilnych i wojskowych w czasie wojennej pożogi.

W niedzielę w Auli PWSZ zapraszam na dwa filmy - "13 lat, 13 minut" Grzegorza Łubczyka o najmłodszych ofiarach represji 1956 r. w Polsce i na Węgrzech, Romku Strzałkowskim i Péterze Mansfeldzie. Drugi film to "Pasterz z Köbányi" - opowieść o największym Polaku węgierskiej Polonii w pierwszej połowie XX wieku, księdzu Wincentym Danku, wspaniałym kapłanie i wychowawcy, który przez kilkadziesiąt lat swojej kapłańskiej posługi nosił w swoim sercu tajemnicę z młodości, którą postanowił wyjawić dopiero na łożu śmierci. Ja nie zdradzę tej tajemnicy, bo może ktoś z Was się wybierze do Krosna i zechce sam ją poznać.

Kim był Portius?
Zapewne niewielu z Was zna postać Portiusa. Był on jednym z najznamienitszych patrycjuszy krośnieńskich. Ten z pochodzenia Szkot do swego ogromnego majątku doszedł handlując winem sprowadzanym z Węgier do Polski. Portius był wieloletnim wójtem Wolnego Królewskiego Miasta Krosna, dowodził obroną miasta w czasie najazdów szwedzkich oraz księcia Siedmiogrodu, Rakoczego. Ufundował m.in kaplicę w Krośnieńskiej Bazylice Mniejszej. Za swe zasługi dla rozwoju miasta otrzymał od króla tytuł szlachecki. Jest patronem jednej z krośnieńskich ulic.Wizerunek Roberta Portiusa / Fot. Nieznany

Nikt się nie będzie w Krośnie nudził
Oprócz tych wydarzeń które wyszczególniłem, będzie można oczywiście każdego dnia imprezy spróbować wina węgierskiego oraz typowych potraw z tego kraju przy ustawionych na rynku stoiskach, oglądnąć paradę przechodzącą przez Rynek a także zobaczyć mnóstwo innych atrakcji.
A więc zapraszam do Krosna!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 29.08.2008 22:09

Owszem, Krosnu nuda nie doskwiera. Pozdrawiam i dzieki za zaproszenie

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Hmm... gdyby Krosno było bliżej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.