Facebook Google+ Twitter

Imprezy towarzyszące EuroPride 2010 Warszawa

EuroPride 2010 w Warszawie rusza 9 lipca, jednak już dziś można uczestniczyć w licznych imprezach społeczno-kulturalnych dla LGBT, czyli lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transgenderowych, a także ich znajomych i osób zainteresowanych tematyką równości seksualnej.

 / Fot. logoNad wszystkim czuwa Europejskie Stowarzyszenie Organizatorów Parad, które skupia podmioty zajmujące się organizowaniem występów i innych wydarzeń promujących środowiska LGBT.

100 tysięcy uczestników zebrało się na pierwszej paradzie EuroPride w Londynie w 1992 roku. Co roku odbywa się konferencja, na której wybierany jest kolejny gospodarz imprezy. LGBT gościli już między innymi w: Amsterdamie, Berlinie, Kopenhadze, Paryżu, Kolonii, Sztokholmie, a nawet w Rzymie, gdzie mimo negatywnego nastawienia Watykanu, udało się zorganizować paradę. Władze Madrytu w 2007 roku, po raz pierwszy w historii wydarzenia, zgodziły się pomóc finansowo organizatorom.

„Wolność, Równość, Tolerancja” to hasło tegorocznego EuroPride w Warszawie. Będzie to pierwsza impreza środowisk LGBT o tak dużej skali w Europie Środkowo-Wschodniej. Najważniejsze wydarzenie imprezy to oczywiście przejście uczestników ulicami miasta, które odbędzie się 17 lipca i ruszy o godzinie 13 z placu Bankowego, a zakończy się na placu Konstytucji.

Film

EuroPride to nie tylko parada, ale także masa wydarzeń kulturalnych, konferencji, warsztatów, seansów filmowych i przedstawień teatralnych. Warszawska Kinoteka w Pałacu Kultury i Nauki codziennie oferuje filmy zagranicznych reżyserów. 7 lipca wyświetlany będzie najnowszy film w repertuarze. „Zwolnienie” to dramat z 2010 roku wyprodukowany w Wielkiej Brytanii, który opowiada historię duchownego osadzonego w więzieniu. Inne propozycje filmowe to między innymi: „Niewidzialny Świat” (USA), „Letnia burza” (Niemcy), „Utopijne marzenia” (Francja).

Teatr

11 lipca Ambasada Luksemburga i Nowy Teatr zapraszają na darmowe przedstawienie teatralne „L’annonce / Coming out” w reżyserii Marca Bauma. Sztuka, w jednym akcie, obrazuje rozdarcie rodziny, która dowiaduje się, że najmłodszy z synów postanawia poślubić swojego długoletniego przyjaciela. Obaj wyruszają do Szwecji, aby tam wziąć ślub, zarówno cywilny jak i kościelny. Reakcje poszczególnych członków rodziny okazują się zupełnie niespodziewane.

13 lipca będzie można zobaczyć kolejny ciekawy spektakl pt. „Enter”. Jest on o tyle niezwykły, że pierwszym etapem całego przedsięwzięcia był otwarty dla wszystkich casting, podczas którego wyłonionych zostało 12 uczestników warsztatów. Przez miesiąc poznawali się i współpracowali ze sobą aktorzy niezawodowi o różnych doświadczeniach życiowych i teatralnych. Po miesiącu warsztatów połowa uczestników została zaproszona do projektu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.