Facebook Google+ Twitter

Imprezy związane ze Świętem Niepodległości w Zakopanem

W Święto Nieodległości o godzinie 18 w Hotelu Belvedere w Zakopanem, aktorzy Teatru Witkacego uczyli zebranych tłumnie gości śpiewania pieśni patriotycznych.

Warto jednak najpierw przytoczyć trochę historii Zakopanego, bowiem w naszym mieście powstała Rzeczpospolita Zakopiańska, która istniała od 13 października do 16 listopada 1918 r. na terenie Zakopanego i okolic. W stolicy Tatr 13 października 1918 r. odbyło się zgromadzenie obywatelskie, zwołane przez naczelnika gminy Zakopane, Wincentego Regieca. W zgromadzeniu tym brało 500 osób. Wybrali oni na przewodniczącego wiecu Stefana Żeromskiego, a na wiceprzewodniczących - reprezentanta endecji, zarządcę dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego, Wincentego Szymborskiego oraz polityka lewicowego Mariusza Zaruskiego. 30 października Zakopane oficjalnie ogłosiło niepodległość. Polscy oficerowie i żołnierze rozbroili wojsko obcych narodowości, przejęli skład broni i stację telefoniczną i
oddali się do dyspozycji Organizacji Narodowej.

1 listopada zarząd Organizacji Narodowej przekształcił się w Radę Narodową - organ kierowniczy niepodległej polskiej Rzeczypospolitej Zakopiańskiej. Na przewodniczącego Rady, pełniącego obowiązki prezydenta Rzeczypospolitej Zakopiańskiej wybrano Stefana Żeromskiego. Wobec objęcia przez Polską Komisję Likwidacyjną zarządu Galicji, 16 listopada 1918 r., Rada Narodowa w Zakopanem rozwiązała się i Rzeczypospolita Zakopiańska przestała istnieć.

Historia ta została przedstawiona i przypomniana przez aktorów Teatru OFF Tatrzański podczas happeningu patriotycznego pt.: "Piłsudski w Zakopanem, czyli wizyta Marszałka w Rzeczypospolitej Zakopiańskiej", który odbył się w tym samym dniu o godzinie 16 na Placu Niepodległości.

A teraz o nauce śpiewu pieśni patriotycznej, a właściwie było to przypomnienie pieśni, bo wszyscy obecni je znali. Prowadzący lekcję śpiewu opowiadał bardzo ciekawie o autorach słów i muzyki poszczególnych pieśni. A później zabrzmiały: "Kadrówka", "Piechota", "Przybyli ułani", "Wojenko, wojenko", "Maki", "Białe Róże" ("Rozkwitały pąki białych róż"), "Hej,hej ułani!", "Morze nasze morze", a na końcu na stojąco odśpiewaliśmy "My, Pierwsza Brygada".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.