IMŚ Juniorów. Czas na pierwszą odsłonę w Poole!

W niedzielę w brytyjskim Poole odbędzie się pierwszy tegoroczny turniej finałowy indywidualnych mistrzostw świata juniorów. Głównym faworytem zawodów na wyspach jest obrońca złotego medalu Australijczyk Darcy Ward. W zawodach zobaczymy aż sześciu Polaków.

/ Fot. logo Indywidualne mistrzostwa świata juniorów na żużlu są coroczną serią turniejów wyłaniających najlepszych z grona żużlowców, którzy nie ukończyli 21. roku życia. Do 2009 roku rozgrywano jeden turniej finał. Od zeszłego sezonu włodarze światowego żużla poszli za przykładem dorosłego speedwaya i począwszy od roku 2010 rozgrywane będzie rokrocznie cykl turniejów finałowych, które wyłonią indywidualnego mistrza wśród juniorów. Reforma ta ma pomoc w popularyzacji żużla i zwiększyć rywalizacje pomiędzy zawodnikami. Patrząc na wyniki finałów z poprzedniego sezonu, kiedy to o złotym medalu decydował bieg dodatkowy, w którym wygrał Darcy Ward przed Maciejem Janowskim i Maksimem Bogdanowem, można śmiało stwierdzić, że był to kolejny trafiony pomysł.

W tegorocznym sezonie zostały zaplanowane aż cztery turniej finałowe. Oprócz Poole, gdzie w niedzielę zostanie rozegrany pierwszy z nich, rywalizacja tegorocznego czempionatu będzie się toczyć również w Holsted (28 sierpnia), Pardubicach (1 października) oraz Gnieźnie (9 października).

Rywalizacja półfinałowa pokazała, że tegoroczna stawka finalistów jest niezwykle wyrównana. Pierwszy półfinał na torze w Żarnowicy wygrał Duńczyk Michael Jepsen Jensen. Drugie miejsce zajął Martin Vaculik, a na najniższym stopniu podium stanął Dennis Andersson. Awans wywalczyła dwójka biało-czerwonych Patryk Dudek i Bartosz Zmarzlik. Drugi turniej w Gnieźnie zakończył się zwycięstwem Ukraińca Aleksandra Łoktajewa. O jeden punkt mniej wywalczył reprezentant naszego kraju, Przemysław Pawlicki. Awans uzyskał również młodszy z braci Pawlickich Piotr oraz Maciej Janowski i Oskar Fajfer.

/ Fot. Wikipedia,Crash override83, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Zdecydowanym faworytem pierwszych zawodów w brytyjskim Poole będzie Australijczyk Darcy Ward, który kapitalnie spisuje się w tegorocznych rozgrywkach ligowych zarówno w Polsce jaki w Anglii. Dodatkowo niedzielna rywalizacja toczyć się będzie na bardzo dobrze mu znanym torze, gdyż popularny "Darky" w Elite League reprezentuje barwy miejscowego Poole Pirates. Dużo do powiedzenia będzie miał także kolejny zawodnik Piratów Szwed Dennis Andersson. My bardzo liczymy na dobry występ ze któregoś z szóstki biało-czerwonych, w której największe szanse na sukces mają najbardziej doświadczeni Maciej Janowski i Przemek Pawlicki, ze wskazaniem na zawodnika Polonii Piła, za którym przemawia większe doświadczenie na trudnych technicznie brytyjskich torach. W imprezie nie wystąpi Rosjanin Wadim Tarasienko, który nie otrzymał wizy. W jego miejsce wystartuje pierwszy rezerwowy Brytyjczyk Joe Haines.