Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"In God we trust" na amerykańskich banknotach. "To stronnicze popieranie jednej religii"

Maria Czerw
Maria Czerw
In God we trust
In God we trust J. McMillan
"Odwołanie do Boga na dolarach to stronnicze popieranie jednej religii" - uważa ateistyczna organizacja "Wolność od religii". W nowojorskim sądzie zapadł wyrok w tej sprawie.

Michael Newdow z "Freedom From Religion Foundation" oskarżył przed sądem amerykański rząd, reprezentowany przez Departament Skarbu, o brak światopoglądowej neutralności. - Umieszczając na pieniądzach odwołanie do Boga, władze wspierają jedną religię i narusza jednocześnie konstytucyjny rozdział państwa i Kościoła – napisał w pozwie, pod którym podpisało się jeszcze 19 innych powodów. Ateiści argumentowali, że intencją umieszczenia pobożnej deklaracji było szerzenie wiary m.in. za żelazną kurtyną. "Dolar amerykański podróżuje po całym świecie i niesie wiadomość, że zasady ustanowione przez Boga powinny być żywe w sercach i umysłach naszych przyjaciół." – cytowano Hermana P. Eberhartera.

Okręgowy Sąd Federalny w Nowym Jorku nie podziela zdania ateistów. - Twierdzenie, iż umieszczane na monetach amerykańskich od 1864 r. motto narusza pierwszą poprawkę do Konstytucji USA, gwarantującą rozdział państwa od Kościoła, jest bezpodstawne – orzekł sędzia Harold Baer.

Konserwatywni prawnicy zgromadzeni w Amerykańskim Centrum Prawa i Sprawiedliwości (ACLJ) w swojej analizie prawnej zaznaczają, że sporny napis jest nierozerwalnie związany z historią Stanów Zjednoczonych a pierwsza poprawka nie daje podstaw, by zakazywać eksponowania symboli religijnych w sferze publicznej. Treść motta wyraża obecne w Deklaracji Niepodległości przekonanie, że prawa wolnościowe pochodzą od Boga, a nie od państwa.

Newdow, który jest również założycielem "Pierwszego Ateistycznego Kościoła Prawdziwej Nauki Obywatelskiej", 4 lata temu, w imieniu swojej 9-letniej córki podważał w związku ze słowami "jeden naród pod opieką (jednego) Boga" poprawność przysięgi prezydenckiej jako dyskryminującej niewierzących. – "Wygłaszanie słów tej przysięgi – czytamy w uzasadnieniu wyroku Sądu Apelacyjnego - nie jest modlitwą, lecz uroczystym gestem patriotycznym, a odniesienie do Boga jest historycznie uzasadnione, gdyż ma związek z ideałami, które legły u podstaw państwowości amerykańskiej."

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto