Facebook Google+ Twitter

In God we trust - Neofundamentalizm w USA?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2008-05-14 13:08

Dziś, w środę 14 maja o godz. 18, w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (ul. Dobra 56/66, 3 piętro, sala 316) rozpocznie się piąta debata z cyklu "Państwo Boże". Tym razem poświęcona będzie neofundamentalizmowi w USA.

 / Fot. Państwo BożeOrganizatorem cyklu dyskusji panelowych dotyczących roli religii w państwie, noszących wspólny tytuł "Państwo Boże", jest Austriackie Forum Kultury w Warszawie działające przy ambasadzie Austrii oraz Katedra im. Erazma z Rotterdamu Uniwersytetu Warszawskiego.

Paneliści dyskutować będą dziś m.in. o tym: Jak w Ameryce wygląda rozdział kościoła(ów) od państwa? Jak wygląda praktyka polityczna w świetle Pierwszej Poprawki? Na ile normy i wzorce religijne przenikają życie polityczne USA? Na ile kandydaci w listopadowych wyborach muszą liczyć się z grupami wyborców o religijnym nastawieniu?

Wprowadzenie do debaty przedstawi: Jay D. Wexler, Uniwersytet Prawa w Bostonie oraz profesor Fulbrighta na Uniwersytecie Jagiellońskim, doktor prawa, specjalista w zakresie związków religii i prawa (zwłaszcza konstytucyjnego i administracyjnego). Dr Wexler wygłosi referat: "Rozdział Kościoła i Państwa w Stanach Zjednoczonych: Co to oznacza?".

Dyskutować będą:
Marta Bucholc - Instytut Socjologii UW, doktor socjologii, znawca myśli Maxa Webera, prawnik i historyk idei.
Bohdan Szklarski - Collegium Civitas i Ośrodek Studiów Amerykańskich UW, amerykanista, doktor politologii, komentator polityczny.
Bartosz Węglarczyk - publicysta, dziennikarz, szef działu zagranicznego "Gazety Wyborczej". Wieloletni korespondent "GW" w Waszyngtonie.

Dyskusję poprowadzą: Wojciech Przybylski - Katedra im. Erazma z Rotterdamu UW.
Walter - Maria Stojan - Austriackie Forum Kultury w Warszawie.
 / Fot. Respublica
Debata jest organizowana we współpracy z Ambasadą USA w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Relacja z debaty?
Ciekawa jestem.

Swoją drogą myślę, że to nadmuchany problem. Tam nie ma żadnego neofundamentalizmu, wraca tylko zdrowy rozsądek w wielu sprawach. Rozdział kościoła od państwa jest kompletny a In God we trust to napis na zielonym papierku i nic po za tym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.