Facebook Google+ Twitter

In vitro. Komorowski się tłumaczy. Lewica oburzona

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-22 19:06

Wypowiedzi Bronisława Komorowskiego na temat udziału państwa w finansowaniu in vitro oburzyły Lewicę.

Podczas debaty z Radosławem Sikorskim marszałek powiedział, że in vitro powinno być refundowane, ale finansowanie powinno objąć te osoby, co do których - jak się wyraził - istnieje pewność, że dobrze wychowają swoje dzieci. Dzisiaj marszałek uzupełnił swoją wypowiedź ale zdaniem posłanki Jolanty Szymanek-Deresz zamiast się obronić w pełni ukazał swoje konserwatywne oblicze.

Posłanka Lewicy powiedziała, że jakakolwiek weryfikacja i selekcja osób, które mogłyby skorzystać z tej formy leczenia niepłodności jest nie do przyjęcia. Jej zdaniem jedyne kryteria jakie można by było przyjąć, to kryteria medyczne.

W poniedziałek rano marszałek sprecyzował swój pogląd: powiedział, że trzeba kierować się dobrem dziecka i zdrowiem dziecka. Zdaniem Komorowskiego w ustawie o in vitro powinny byc przyjete kryteria na wzór krajów europejskich. Komorowski zaznaczył, że powinny być to kryteria zdrowotne a także "innej natury, które zwiększają szansę na urodzenie zdrowego dziecka".

Lewica zaprotestowała też przeciwko porównywaniu in vitro z adopcją. Marszałek powiedział, że tak jak przy adopcji państwo dba o to, by dziecko trafiało tam gdzie ma szanse życiowe na przyszłość, tak przy in vitro - jeżeli ma być finansowane z budżetu państwa - trzeba pilnować żeby ciąża przebiegała w warunkach zapewniających zdrowie dziecka.

Jolanta Szymanek-Deresz podkreśliła, że sytuacja dzieci adoptowanych jest zupełnie inna społecznie i prawnie niż sytuacja rodzin, które oczekują na potomstwo. Posłanka SLD podkresliła, że lewica nie zgadza sie na jakąkolwiek weryfikację rodzin, które miałaby korzystać z in vitro.

Ataku Lewicy uniknął Radosław Sikorski, który uważa, że dopóki Polska wciąż jest "krajem na dorobku" i problemem jest walka ze śmiertelnymi chorobami to metoda in vitro nie powinna być finansowana przez państwo.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.