Facebook Google+ Twitter

In vitro (nie)zagrożone karą ekskomuniki?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-10-19 12:29

Ks. prof. Wojciech Góralski z wydziału prawa kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego mówi, że "za zajmowanie się przeprowadzaniem sztucznego zapłodnienia in vitro nie ma kary kościelnej".

Powiało grozą, gdy abp Henryk Hoser zagroził parlamentarzystom ekskomuniką za głos oddany na in vitro. W poniedziałek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych abp Hoser wraz z abp Józefem Michalikiem i bp Kazimierzem Górnym skierowali do najważniejszych osób w państwie m.in. do prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska list, w którym piszą, że metoda in vitro, poprzez selekcję zarodków powoduje "ich uśmiercenie".

List wywołał zamierzony efekt, spowodował burzę, ale czy rzeczywiście in vitro zagrożone jest karą ekskomuniki, czyli wykluczenia z czynnego uczestnictwa w życiu kościoła? Jak mówi jezuita o. Grzegorz Dobraczyński, ekskomunika grozi za konkretne czyny tj. "przemoc fizyczną wobec biskupa Rzymu, profanację eucharystii, aborcję, złamanie tajemnicy spowiedzi i konklawe, czy herezję i odejście od wiary". Ekskomunika może również zostać nałożona na mocy dekretu władzy kościelnej – "papieża, czy biskupa, które mogą być nałożone za poważne przestępstwa, których jest szereg i można je znaleźć w prawie kanonicznym" – dodaje o. Dobraczyński.

W Radiu ZET Paweł Graś zapowiedział, że w tym tygodniu premier Donald Tusk odniesie się do listu biskupów. Czy Tusk przestraszył się ekskomuniki? W tej chwili nie ma czego się obawiać, za in vitro nie ma kary kościelnej ale jak powiedział ks. prof. Wojciech Góralski "być może kiedyś taka się pojawi".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ania33
  • ania33
  • 19.10.2010 13:04

List w oryginale:
http://jmichalik.episkopat.pl/dokumenty/3285.1,Glos_biskupow_o_in_vitro.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.