Facebook Google+ Twitter

In vitro: prawa dziecka czy rodzica?

Czy uda się osiągnąć mądry kompromis in vitro? Może politycy pogodzą różne wrażliwości na prawa rodziców i dzieci.

Społeczna debata nad bioetyką dobrze o nas świadczy. Niestety wiele pozostawia do życzenia sposób, w jaki ona przebiega. Rzutuje na nią brak rzetelnego przygotowania do wymieniania się argumentami. Ażeby dyskutować o technologiach wspomaganej płodności warto posiłkować się wiedzę medyczną i filozoficzną, gdyż tematyka bioetyczna zawsze pokrywa się z rozumieniem istoty człowieczeństwa i ludzkiej tożsamości oraz z racjami i kosztami zdrowotnymi w skali jednostki i całej populacji.

Medycyna


Jak każda nowa technologia medyczna, in vitro wzbudza kontrowersje w świecie naukowym.

Geraldine Viot, genetyk kliniczny z Port Royal Maternity Hospital w Paryżu opublikowała (na konferencji European Society of Human Genetics w Sztokholmie) dane z wieloletnich badań (15.162 przeanalizowanych przypadków), z których wynika, że dzieci poczęte poza organizmem matki są dwa razy bardziej podatne na choroby i wady genetyczne. Szczególne zagrożenie stanowią dla nich choroby serca, a także nieprawidłowości w zakresie układu moczowego i rozrodczego, zwłaszcza u chłopców. Spośród innych wad lekarka wskazała na występujące dwa razy częściej u dziewcząt naczyniaki - guzy umiejscowione w pobliżu powierzchni skóry. Anomalie genetyczne pojawiają się już w trakcie przeprowadzania sztucznego zapładniania in vitro. 10 proc. zapłodnionych komórek jajowych posiada trzy przedjądrza, które nie są ze sobą kompatybilne w sterowaniu rozwojem zarodka. W doświadczeniach kontrolnych szwedzkich naukowców 1/3 embrionów poczętych in vitro wykazywała się nieprawidłową liczbę chromosomów. Dzieci poczęte metoda pozaustrojową narażone są na niedowagę w chwili narodzin, a przy dorastaniu na defekty genetyczne. W tym czasie dochodzi również do rozwoju tzw. chorób metabolicznych.

Viot apelowała, aby nie tylko wszyscy lekarze, ale także politycy byli szczegółowo poinformowani o zagrożeniach in vitro, gdyż najczęściej takie informacje pomija się w kontakcie z rodzicami i w dyskusjach społecznych.

Jej wnioski potwierdzają inne ośrodki naukowe (np. Atlanta), które ryzyko udziału w defektach genetycznych i zdrowotnych szacują na 30% (!). Stymulacja hormonalna przyczynia się do wzrostu poziomu estrogenów w organizmie kobiety. Procedura in vitro negatywnie oddziałuje na jej organizm: zwiększa ryzyko wystąpienia cyst, problemów z koagulacją (tromboembolizm), ciąży trzonowej (molar pregnancy), zawału serca mięśniowego i raka jajnika. Wzrost poziomu estrogenów prowadzi do aborcji spontanicznych.

Chłopcy poczęci w wyniku sztucznego zapłodnienia częściej rodzą się z krótszym palcem serdecznym, co jest jednym ze sposobów rozpoznawania męskiej bezpłodności. Zdaniem brytyjskich naukowców oznacza to, że następne pokolenia będą miały coraz większe problemy z naturalnym rozmnażaniem.

Poczęcie poza organizmem matki aż czterokrotnie zwiększa niebezpieczeństwo, że dziecko umrze zanim się urodzi - zbadali duńscy lekarze.

Nieprzewidywalne są skutki in vitro dla kolejnych generacji.

Według badań zmiany zachodzą u dzieci w mechanizmach epigenetycznych, które polegają na tzw. wyciszaniu ekspresji niektórych genów. W opinii badaczy istnieje obawa, że dzieci poczęte metodą in vitro mogą przekazywać te negatywne zmiany swojemu potomstwu, co oznaczać może w praktyce rozprzestrzenianie się wadliwych genów w całej populacji, z pokolenia na pokolenie.

W rezultacie tych doniesień Human Fertilisation and Embryology Authority - brytyjska instytucja rządowa regulująca sprawy m.in. zapłodnienia in vitro oraz eksperymentów na zarodkach ludzkich - uzupełniła instrukcję dla lekarzy zajmujących się in vitro o wyniki najnowszych badań w tym zakresie, w której lekarze będą zobowiązani powiadamiać pacjentów o ryzyku zabiegu.

Nieodłączna od in vitro jest selekcja, która dzieli embriony na te które będą żyły, które zostaną zamrożone, unicestwione lub przeznaczone na badania. Nieoddzielna od in vitro wydaje się też eugenika. Praktyka pokazuje, że selekcja embrionów zostaje poszerzona przez wybór płci, kondycji zdrowotnej dziecka a nawet takich cech jak kolor oczu i włosów.

W USA istnieje m.in. możliwość selekcji odpowiednich cech, które ma posiadać dziecko. W klinikach istnieje dostęp do zdjęć z dzieciństwa "dawcy materiału genetycznego". - Wystarczy sobie wyobrazić, że dziecko dowie się któregoś dnia, że zostało poczęte w taki rażąco komercyjny sposób - oburzali się na te praktyki komentatorzy brytyjscy z think tanku Comment on Reproductive Ethics.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (44):

Sortuj komentarze:

I w tym momencie wyszły na jaw mroczne strony anonimowości:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sugerujesz, że Ice ma problemy z prokreacją? To też nie specjalnie mnie interesuje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z resztą niespecjalnie obchodzi mnie to...

Komentarz został ukrytyrozwiń

A skąd mam wiedzieć? Po nicku mam to określić?...

Komentarz został ukrytyrozwiń
ice
  • ice
  • 24.10.2010 11:15

Sugerujesz, że jestem lesbijką?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pana sprawa... Ja tam zawsze wolałem kobitki. :]

Komentarz został ukrytyrozwiń
ice
  • ice
  • 23.10.2010 22:55

ja nie narzekam, więc dyskutuję. Lubię mało dojrzałych facetów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> więc nie prowadź

Nie prowadzę... To, że się tak trochę z tobą drażnię, nie oznacza jeszcze, że z tobą dyskutuję ;) Po za tym nie będzie mi anonim mówił co mam robić B)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Acha... i skoro "skoro można tu puszczać komentarze anonimowo" a tym bardziej nie anonimowo, to mogą wówczas również zawierać "zdania o wierze", a jak ci się "dziwnie się z nami racjonalistami dyskutuje" to "się odczep"... Ciebie do dyskusji z nami chyba też nikt nie zmusza? :}

Komentarz został ukrytyrozwiń
ice
  • ice
  • 23.10.2010 22:30

więc nie prowadź

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.