Facebook Google+ Twitter

In vitro. Przesłanki uniwersalne, a nie religijne?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-27 10:07

Poseł PO Jarosław Gowin podkreślił, że autorzy ustawy bioetycznej kierują się przesłankami uniwersalnymi, a nie religijnymi. Gość Salonu Politycznego Trójki zaznaczył, że nie widzi sprzeczności między stanowiskiem Kościoła w ochronie życia ludzkiego a pracami nad ustawą o możliwości zapłodnienia in vitro.

Wyjaśnił, że wskazania moralne nie zawsze dają się przełożyć na rozwiązania prawne. Poseł PO wyjaśnił, że zespołowi pracującemu nad ustawą o sztucznym zapłodnieniu, chodzi przede wszystkim o zminimalizowanie nieprawidłowości, które towarzyszą takim zabiegom. Jarosław Gowin podkreślił, że jednym z priorytetów jest dla niego ochrona zarodków.

Wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski powiedział, że ustawa bioetyczna będzie próbą wypracowania kompromisu w trudnych kwestiach. Dodał, że w tej kwestii wśród posłów koalicji nie ma konfliktów. Według posła PSL, podczas głosowania nad in vitro, nie będzie konieczne wprowadzanie dyscypliny sejmowej .

Poseł SLD Jerzy Szmajdziński jest krytyczny wobec projektu stworzonego pod kierowictwem Jarosława Gowina. Zdaniem Szmajdzińskiego ustawa, w której zawarto całą gamę zakazów i obostrzeń w celu ochrony zarodków, zmniejszy skuteczność zabiegów. W jego opinii wprowadzenie w życie tego projektu będzie jeszcze większym obciążeniem finansowym - zarówno dla osób starających się o dzieci jak i dla NFZ.

Poseł PiS Krzysztof Putra podkreślił, że kwestia stosowania metody in vitro wymaga merytorycznej dyskusji, a nie kłótni politycznej. Wicemarszałek Putra dodał, że w obrębie jego klubu są różne stanowiska w tej sprawie.

Wiceszef BBN Witold Waszczykowski zaznaczył w Salonie Politycznym Trójki, że kwestia ochrony życia, wymaga regulacji. Waszczykowski obawia się jednak, że kwestia in vitro pozostanie nierozwiązana, jak wiele projektów, dotychczas przedstawionych przez rząd.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.